Advertisement

Dünyanın büyük bankaları arasında yer alan Hollanda merkezli ABN Amro'nun, önümüzdeki 3-4 yıl içinde toplam 2 bin 350 kişiyi işten çıkaracağı bildirildi. Banka tarafından yapılan açıklamada, öngörülen süre zarfında bin 500 kişinin zorunlu, 850 kişinin ise doğal yollardan işten çıkarılacağı belirtildi.

ABN Amro daha önce yaptığı açıklamada, bankanın etkinliğini ve kârlılığını artırmak için 2014;e kadar her sene bir kaç yüz kişilik tenkisat planlandığını duyurmuştu.

2008;de yaşadığı ekonomik krizde Fortis grubuna ait hisselerinin tamamı Hollanda devleti tarafından satın alınarak kamulaştırılan ABN Amro;nun işten çıkarma planı sendikaların tepkisini çekti.

Ülkenin en büyük işçi örgütlenmesi İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV), bankanın bu kararının kendilerini şok ettiğini bildirdi. Sendika tarafından yapılan açıklamada, bankanın yeniden yapılanma planının gerekliliği ve yararı konusunda soru işaretleri bulunduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan ABN Amro;nun bu yılın ilk yarısında 974 milyon avro kâr elde ettiği açıklandı. Bankanın geçen sene aynı dönemdeki kârı ise 325 milyon avroydu.