Advertisement

Bloomberg'in anketine katılan analistlere göre yavaşlayan ekonomilere yönelik endişelerin yatırımcıyı altına yöneltmesiyle metal yeniden yükselebilir.

Ankete katılan ve aralarında trader, analist ve yatırımcıların bulunduğu 26 kişiden 13'ü gelecek hafta altının yeniden yükseleceği tahmininde bulundu. Sekiz kişi düşüş olacağını öngörürken beş kişi ise çekimser kaldı.

Aralık teslim altın kontratı bu hafta 1,917.90 dolarla rekor kırmasının ardından yüzde 5.9 geriledi ve 1,742 dolar oldu.

Değerli metal, Ocak 1980'den beri en büyük düşüşü kaydederek rekor seviyesinden 149 dolar kadar geriledi. Fiyatların düşmesinde ABD'den gelen dayanıklı tüketim malları siparişleri ile konut verileri etkili oldu.

Londra'daki VTB Capital'de analist olan Andrey Kryuchenkov, kısa vadede yeniden alımların gerçekleşebileceğini söyleyerek, düşük faizlerin de metali destekleyeceğini dile getirdi.

Amerikan Merkez Bankası ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarının 2013 ortasına kadar sıfıra yakın seviyede kalacağını açıklamıştı. Fed Başkanı Bernanke'nin bugün yapacağı konuşmada yeni bir tahvil alım programının sinyalini verip vermeyeceği merak konusu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Ağustos 2011 Pazar, 09:44 Misafir altın 20 eylül'e kadar artış gösterir.1900 civarı olur.20 eylülde ya ani çıkış yada ani düşüş.amerikanın altını çok.altın borsaya hedge li durumda.o yüzden altının artık düşmesi çok zor taki amerikanın ekonomisi batmaya yaklasırsa.
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 11:12 Misafir benim bildiğim para çalışılarak kazanır. bu yatırım işlerine hiç kafam basmıyor.
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 02:08 Misafir hepimizin aslen kafası karıştı dediginiz gibi bu işin içinde bişeyler var.bi yanım 1975 oldugu gibi ya düşerse diyo, bi yanım avrupa daki borçlu ülkeler geliyo...