Advertisement

Bloomberg HT'nin Akıllı Para programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtlayan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, endeks ve Döviz opsiyonları çıkartacaklarını, sistemin şu anda test aşamasında olduğunu söyledi. Dönmez, hisse senedi opsiyonlarının 2012'de devreye gireceğini ifade etti.

Dönmez Bloomberg'e yaptığı açıklamada, elektrik piyasası vadeli işlemler sözleşmesinin ise Eylül ortasında işleme açılacağını söyledi. Elektrik kontratlarının spekülasyona konu olmasını istemediklerini belirten Dönmez, kontratlara daha çok dağıtıcıların ilgi duyduğunu söyledi. Dönmez, "Elektrik kontratları ile üretici ve tüketiciler risklerini yönetebilecek. Kontratlardan 3 ay borsa payı da almayacağız" dedi.

Dönmez, bayram sonrasında canlı hayvan kontratlarını işleme sokacaklarını da açıkladı. Kontratların fiziki teslimata dayalı olacağını dile getiren Genel Müdür, kontratla ilgili SPK'ya başvuru yaptıklarını, Takasbank'a da durumu detaylı bir şekilde açıkladıklarını belirtti.

VOB DA FOREKS'E TALİP

VOB olarak Foreks işlemleri için SPK'ya başvuracaklarını bildiren Dönmez, "Foreks işlemleri için platform açmayı planlıyoruz. Foreks platformumuzda yatırımcı güvende olacak, biz sadece platformun işletilmesinden kazanç sağlayacağız" ifadesini kullandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2011 Pazartesi, 00:54 Misafir puhahaha. 23.02 vobu çözmüş:)
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 23:02 Misafir bu opsiyon işlemleri 2011 mayısında kesin olarak işleme başlıyordu.sonra bu sefer kesin haziran denildi sonra ağustos garanti??? şimdi 2012 diyorlar.2012 de ne zaman ? artık size inanmıyoruz ki! eminim 2012 nin tamamında işleme açamayacaksinız!yok mevzuat yok bilmem ne yok onay gelmedi bekle babam bekle....zaten böyle spk olduktan sonra...bir varant işlemleri başladı 1 ay için aracı kurumlar yüzde 20-30 vade farkı iştiyorlar.yüzde 30 değer kazanacaksa giderim kredi ile spottan alırım sana niye yüzde 30 vade farkı vereyim?spk nasıl mevzuat hazırladıysa?????
27 Ağustos 2011 Cumartesi, 18:44 Misafir doviz kurunun en oynak oldugu ulkelerden birisi olmamiza ragmen, doviz opsiyonlarinin bugune kadar hala var olmamasi, doviz riski tasiyan her isletme icin buyuk eksiklik