Advertisement

Fed Başkanı Ben S. Bernanke, merkez bankasının halen elinde ekonomiyi teşvik edecek araçlarının bulunduğunu söyledi, ancak konu hakkında detay vermedi. Bernanke, ayrıca, tbu araçların ne zaman uygulamaya koyulacağı ya da politika yapıcıların bu araçları uygulamaya koyup koymayabileceği konusunda da konuşmadı.

Her yıl Jackson Hole, Wyoming'de düzenlenen konferansta merkez bankası başkanlarına ve ekonomistlere konuşan Bernanke, "Gelecekteki politika yönetimimizin rafine hale getirilmesine ek olarak, Fed, ilave parasal teşvik sağlamak için kullanılabilecek araçlar yelpazesine sahip" dedi. Bernanke, Fed'in Eyylül ayındaki toplantısına, ekonomi ve Fed'in olası tepkisini daha kapsamlı görüşebilmek için ikinci bir günü eklemeye karar verdiklerini açıkladı.

Bernanke, yatırımcılara ve kamuoyuna, uzun vadede Amerika'da büyümenin sağlanacağı ve Fed'in, gerektiğinde, ekonomiyi desteklemek için elinde araçları bulunduğu konusunda güven vermek isterken, merkez bankasının üçüncü bir tahvil alımm programı için harekete geçileceği konusunda işaret vermedi.

Kansas City Fed'in ev sahipliğini yaptığı konferansta konuşan Bernanke, "Önemli sorunlar açık bir şekilde var olmasına karşın, Birleşik Devletler'in büyüme temel göstergeleri, son dört yılda meydana gelen şoklardan dolayı daimi bir değişikliğe uğramamış görünmüyor" dedi ve "Biraz zaman alabilir, ancak büyüme oranlarına dönüşü ve mevcut temel göstergelerle uyumlu istihdam seviyelerini görmeyi makul bir şekilde bekleyebiliriz" yorumunda bulundu.

-Zayıf ekonomi kısa vadede daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisinin büyümesi üzerinde riskler bulunduğunu söyledi.  Bernanke, ''Rekor seviyede düşük faiz oranları büyümeyi zamanla destekleyecek, zayıf ekonomi kısa vadede daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyor'' dedi.

İstihdam piyasası konusunda iyimser olduğunu ve ekonominin uzun vadede sağlıklı bir yapıya kavuşacağını ifade eden Bernanke, ''Fed fiyat istikrarını sağlamak ve büyümeyi garanti altına almak için gereken her şeyi yapacak'' diye konuştu.

Ekonominin üzerindeki risklerin devam etmesine karşın ABD ekonomisi için büyüme temellerinin hala mevcut olduğunu ifade eden Bernanke, Eylül ayında yapılacak Fed toplantısının, politikaların tümüyle müzakere edilebilmesi için iki gün süreceğini kaydetti.

İşsizliği azaltmak için ekonominin sağlıklı olmasının kritik önem taşıdığını vurgulayan Bernanke, Fed'in ABD ekonomisinin büyümesine ilişkin görünümünü düşürdüğünü söyledi.

Bernanke, ''Krizden sonra ekonominin toparlanması bizim umduğumuzdan daha az sağlam oldu. ABD'nin büyüme temelleri son dört yıldaki şoklarla daimi olarak bozulmuş gibi görünmüyor. Ekonomideki iyileşme zaman alacak ve bu sürede terslikler olabilir. Ancak, iyileşme süreci ciddi yaralar bırakmayabilir'' dedi.

Finansal baskıların hem içeride hem de dışarıda toparlanma üzerindeki etkisini önemli biçimde sürdürdüğüne dikkat çeken Bernanke, ''Bu gelişmelerin şimdiye kadar ekonomik faaliyeti ne kadar etkilediği konusunda bir yargıya varmak zor, ancak hanehalkı ve iş dünyasının güvenine zarar vereceğine ilişkin bazı kaygılar bulunuyor ve bu da büyüme üzerinde risk oluşturmayı sürdürüyor'' diye konuştu.

Fed'in seçenekleri değerlendireceğini ve gerektiği şekilde hareket etmeye hazır olduğunu yineleyen Bernanke, para politikasının, özellikle büyüme ve enflasyon görünümüyle ilgili olmak üzere ekonomideki değişimlere uyum göstermesi gerektiğine işaret etti.

Bernanke, emtia fiyatlarındaki gerilemenin enflasyonu Fed'in yüzde 2 olan enflasyon hedefine uygun duruma getirmesi gerektiğini belirtti.

Uzun vadede bütçe açığını azaltmanın gerekliliğini vurgulayan Bernanke, büyüme ve istihdamın güçlenmemesi halinde gelecekte ekonominin sağlığının bozulabileceğine dikkat çekti.

''Seçilmişler mevcut ekonomik toparlanmadaki kırılganlığı önemsememezlik etmemeliler'' diyen Bernanke, ABD'ni borçlanma tavanının yükseltilmesine ilişkin tartışmaların ekonomiye zarar verdiğini ve bu tür başka bir vakanın uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabileceğini kaydetti.

Fed Başkanı Bernanke, ''Avrupalı meslektaşlarımın mevcut sorunlar karşısında tümüyle bilinçli olduklarına ve kamu borcu sorunlarını halletmek kapasitesine sahip olduklarına inanıyorum. Tüm gerekli önlemleri alacaklar'' ifadesini de kullandı.

Fed, bu ay başında yaptığı toplantıda yüzde 0 ve yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını gelecek iki yıl daha bu seviyede bırakacağını bildirmişti.

Devam edecek...

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Ağustos 2011 Pazar, 18:38 yavuz aslan aynen dünya ticareti dolar ve erodan helele petrol dolardan bi kurtulsa bakın neler olacak.ticaret ileri zamanda altın ve değerli emti ile yapılacak ...abd ve avrupa bu resesyondan zor kurtulacak gibi ..çünkü borç yükü fazla ...bas doları bas eroyu ..bernankenin de yapacağı fazla bir şey yok elinde .öylesine konuşuyor garibim ..bu dert bunları portekizle yunanistan avrupayı götürü.
28 Ağustos 2011 Pazar, 17:52 Misafir altın uçacak
26 Ağustos 2011 Cuma, 23:57 Misafir bernanke top çevirmeyi iyi öğrenmiş. bernanke elinde hiçbirşey kalmadığı belli. hiç bir merkez bankası başkanı bernankeye neden m3 miktarını sormuyor. abd nin dünyada dolaşan toplam para miktarını kimse bilmiyor anlaşılan. abd lafla oyalayarak doları korumaya çalışıyor. eğer abd bankalara para vereceğine bizim gibi yol,köprü,fabrika gibi reel piyasaya verseydi bugün bu durumda olmazlardı. ama 20 cente basıp 100usd yapıp bedavaya herşeyi almaya alıştıklarından bankaların basılan bol doları dünya ekonomilerine enjekte edilmesini sağladı ama dünya bunu altına çevirerek dolardan kurtulmaya çalışır