Advertisement

Nobel Ekonomi Ödülü sahipleri ekonomistler, Avro Bölgesi'nin borç krizinden kurtulacağına ve varlığını sürdüreceğine inanıyorlar.

ABD ve Avrupa'nın küresel finansal kriz sırasında artan borç yükünün uluslararası piyasaları tedirgin ettiği bir dönemde Nobel Ekonomi Ödülü sahibi 17 ekonomist, Almanya'nın güneyinde Constance gölündeki Lindau adasında biraraya geldiler.

Bu ekonomistler arasında Nobel Ekonomi Ödülü'nü 2001 yılında kazanan Joseph Stiglitz, 1997 yılında alan Myron Scholes ve 1999 yılında kazanan Robert Mundell bulunuyor.

Mundell, ''Avronun çökmenin eşiğinde olduğunu sanmıyorum. Avrupa'nın, Avrupa Birleşik Devletlerine denk gibi birşeye doğru yönelmeye ihtiyacı bulunuyor'' dedi.

Stiglitz de, ''Çırpılmış bir yumurtayı düzeltmek eski haline getirmek çok zor'' dedi.

Lindau'daki tartışmalarda Almanya'nın terk etmesi halinde Avro Bölgesi'nin dağılmasının daha kolay olabileceği değerlendirilmesi yapılırken Stiglitz, ''Ekonomistler arasında, sözleşmenin karmaşıklığı bakımından Almanya'nın ayrılmasının Yunanistan'ın ayrılmasından daha iyi olacağı yönünde bir uzlaşma gelişti'' diye konuştu.

Yunanistan gibi ağır borç yükü altındaki ülkelerin Avro Bölgesi'ni terk etmesiyle, para birimlerinin değerinin düşeceği, bunun da bu ülkelerin borçlarını ödemesini daha da zorlaştıracağına işaret ediliyor.

Almanya gibi güçlü bir ülkenin Avro Bölgesinden ayrılması durumunda ise para birimi avroya karşı muhtemelen değerleneceği için borçlarını daha iyi servis edeceği vurgulanıyor.

Nobel Ekonomi Ödülü'nü 2004 yılında Finn Kydland ile paylaşan Edward Prescott da, ''Reform yapmadan önce gerçek krize ihtiyacınız var. Sadece yara bandı uygulaması yapamazsınız. İyimserim. Avrupa reform yapmalı. Oturacaklar, anlaşacaklar ve reformları uygulayacaklar. Ve daha sonra Avrupa hızla büyüyecek ve ABD'yi geçecek'' dedi.

Lindau'da konferans merkezinin karşısındaki caddedeki duvarlarda, ''Dünya satılık değil'', ''Farklı dünya için farklı Avrupa'' ve ''Nobel ekonomistleri utanın, neo-liberal teorilerinizle dünyayı çökerttiniz'' yazılı afişler asıldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ağustos 2011 Salı, 23:06 Misafir 17 nobel almış ekonomist neden dünya ekonomisini kurtaramıyor. sadece herkesce bilinenleri söylüyorlar. 17 iktisatcı abd nin parasal genişleme miktarını neden sorgulamıyor. dünyadaki krizin ana sebebi abd ve avrupanın hesapsızca harcama yapması. abd nin bunu karşılamak için bol bol para basıp refah içinde yaşaması. bu böyle gidecek sandılar avrupa birliğinde bazı ülkelerde buna güvendiler ama almanya hep işi sıkı tuttu ve tutmaya devam ediyor. almanya euro dan ayrılırsa bu avrupa birliğinin sonu olur. almanya ingiltereye benzemez. almanya süper güç olmak için ayrılacak ama ab ye gümrük birliği