Advertisement

ABD'de Cuma günü açıklanan olumsuz istihdam raporu ve Çin'deki hizmet sektörü endeksinin rekor düşük seviyeye gerilemesiyle küresel ekonominin durma noktasında olduğuna dair endişeleri alevlendirdi; Çin Borsası son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Çin'in en büyük inşaat malzemeleri üreticisi Anhui Conch Cement Co., satın alma yöneticileri endeksinin Ağustos ayında 53.5'ten 50.6'ya gerilemesi üzerine yüzde 6.2 düştü. ABD'de geçtiğimiz ay işsizlik oranlarının yüzde 9.1'de kalması üzerine PetroChina Co. ve Jiangxi Copper Co. yüzde 2'nin üzerinde düşüş kaydetti. China Securities Journal'ın Çin'deki 14 banka için geçerli olan yeni munzam karşılık oranlarının önümüzdeki aylarda 700 milyar yuan artabileceğine yönelik haberi üzerine Shenzen Development Bank Co., bankacılık sektöründeki düşüşlere öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.6 düşüşle 2,486.99 puana geriledi ve 19 Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 1.8 düşüşle 2,752.98 puandan işlem gördü.

Çin'deki sıkılaştırma politikalarının ekonomik büyümeye zarar verdiğini savunan Guotai Junan Securities Co.'nun stratejistlerinden Zhang Han, ABD'deki ekonomik yavaşlamaların yatırımcıları karamsarlaştırdığını söyledi. Junan, buna Çin'deki enflasyonist endişeler de dahil olduğunda, piyasalarda daha fazla düşüş olacağını belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi, Çin Merkez Bankası'nın geçtiğimiz yıldan bu yana yapmış olduğu faiz ve munzam karşılık artışlarının etkisiyle yüzde 11 değer kaybetti.