Advertisement

IMF'nin Yunanistan'a yeni kredi sağlayacak Euro ülkelerine daha fazla güven sağlanması konusunda baskılarını artırırken, Finlandiya da Yunanistan'ın kurtarma paketine karşılık teminat talebinde Avrupa'yla ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

Diğer AB üyelerinin ve euronun istikrarının zarar görmesini istemediklerini belirten Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, ortak bir nokta bulmak için çalıştıklarını ve görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Katainen, Yunanistan'a verilecek kredide teknik olarak sağlam, üye ülkelerden tarafından kabul edilebilir ve Finlandiya'ya teminat sağlayabilecek bir yol bulmaya çalıştıklarını savundu.

Euro Bölgesi'ndeki ülkelerin bazılarının bireysel olarak teminat istemesi, Yunanistan'ın ekonomik durumunun kötüye gitmesi ve bölgedeki borç sorunu olan ülkelerin kemer sıkma politikalarına yönelik değişken tavırları, Avrupa'nın borç krizini çözmesine yönelik riskleri artırıyor.

Finlandiya'nın Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketine karşılık nakit olarak teminat talebinde bulunması yoğun eleştirilere sebep oldu. Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter, Finlandiya'nın anlaşmasının bölgenin kurtarma mekanizmasını riske attığını söylerken, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisinin üst düzey finans sözcülerinden Michael Meister da teminat anlaşmalarının kurtarma paketleri için "ölümcül" olacağını savundu.