Advertisement

ABD ekonomisi iki yılı aşkın bir sürenin ardından tekrar resesyonun eşiğinde olabilir.

Geçen hafta açıklanan durgun istihdam verisi, geçen ayki yavaşlamakta olan imalat sanayi, azalan Tüketici Güveni, düşen konut değerleri ve gerileyen tahvil faizleri ve hisse senedi fiyatları ile artan ekonomide yavaşlama endişelerine katkıda bulundu.

University of California, San Diego'da ekonomi profesörü James Hamilton, "Tipik genişlemenin bu safhasında, ortalama büyümenin üzerinde bir büyüme bekleriz ve bunun yerine, büyüme neredeyse hiç yok "dedi. Fed'in danışmanlarından biri olan Hamilton, ABD ekonomisini daralmaya iten nedenler konusunda çalışmalarda bulunuyor. Hamilton, "Endişeli olmak zorundayız. Ekonomi hassas bir pozisyonda ve diğer bir şok bizi aşağı gönderebilir" yorumunda bulundu.

BNP Paribas'nın New York ofisinden Kuzey Amerika baş ekonomisti Julia Coronado, "Eylül ayı hızlı düşüşün işaretini verebilir" dedi. Coronado, ekonominin dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 2 daralacağı tahmininde bulunuyor. UniCredit Group ve Mesirow Financial Inc. ekonomistleri de, ABD ekonomisinin, Haziran 2009'da sona ermesinden bu yana ilk defa resesyona girme riski ile karşı karşıya olduğunu belirtiyorlar.

Coronado, "İstihdm ve gelir olmadığı zaman, çok fazla harcama da olmayacak" dedi.

Chicago merkezli Mesirow Financial'ın baş ekonomisti Diane Swonk, "Resesyon ihtimalini 50-50 görüyorum, belki biraz daha fazla" dedi ve "En iyi ihtimalle, suyun üzerinde duruyoruz. Bizi endişelendiren, bir sonraki dalganın bizi dibe itmesi" değerlendirmesinde bulundu.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Eylül 2011 Pazartesi, 11:04 kadir silvanlı güzel