Advertisement

2. Dünya Savaşı sonrası dönemin zirvelerinde seyreden Japon yenini değerlendiren Japonya'nın yeni maliye bakanı Jun Azumi, yendeki son yükselişlerin çok ani olduğunu ve ekonomik temellerden uzaklaştığını aktardı. Azumi'nin açıklamaları, yeni maliye bakanının, şimdi başbakanlık koltuğuna oturan Yoshihiko Noda'nın görüşlerini paylaştığının da bir kanıtı olarak algılandı.

"Yendeki son yükselişler, hiç şüphesiz çok ani oldu ve Japon ekonomisi gerçekten çok ciddi bir durumdan geçiyor" diyen Azumi, spekülatif hareketlerde karşı tetikte olacağını söyledi.

Azumi'nin önündeki en büyük görev, şimdilik yenin dolar karşısındaki yükselişinin, ülkenin depremden sonraki ekonomik toparlanmasını yoldan çıkarmasını önlemek olacak.

Eski maliye bakanı ve Japonya'nın yeni başbakanı Yoshihiko Noda, geçtiğimiz ay dolar karşısında 75.95 seviyelerine tırmanan yene, 3 kez satış yoluyla müdahale etmişti.

Noda, geçtiğimiz hafta bakanlara, güçlü yenin hanehalkı ve şirketlerin üzerindeki etkilerini hafifletici önlemler almalarını söylemişti.

Yeni maliye bakanı Azumi, aynı zamanda Mart ayındaki depremden kaynaklanan sorunların ve yeniden inşanın finansmanı için 3. ekstra bütçe paketinin çıkarılmasına da öncülük edecek.

Japonya'nın son 3 yıl içerisindeki 8. maliye bakanı olan Azumi, şirketlerin güçlü yenle mücadele etme konusunda sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. Azumi aynı zamanda Japonya Merkez Bankası'ndan da gerektiği takdirde uygun politika adımları atmasını tale etti.

Önceki 3 ayda yüzde 4 değerlenmiş olan yen, dolar karşısında bugün 76.83 seviyesinden işlem gördü.