Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in eyalet seçimlerinde kendi bölgesinde oy kaybına uğramasının, borç sorunu yaşayan ülkelerin kurtarılmasına yönelik desteğin azalmakta olduğu endişelerini artırmasından olumsuz etkileniyor. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de düştü.

ABD'de 17 bankaya toplam 196 milyar dolarlık dava açılmasının ardından, Deutsche Bank AG ve Credit Suisse Group AG, sırasıyla yüzde 4.6 ve yüzde 6 düşerek, bankalara gelen satışlara öncülük etti. Clariant AG, bu yıl için kar tahminini düşürmesinin ardından yüzde 10'luk bir kayıp yaşadı. Dublin merkezli Charter International Plc, Colfax Corp.'un şirket ile satınalma görüşmeleri yürüttüğünü açıklamasının ardından yüzde 2.1 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, CUma günkü düşüşünü sürdürdü ve yüzde 2.1 düşerek, Londra saati ile 08:14'te 228.26 puana geriledi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.9 geriledi. ABD'de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.7 geriledi.

IG Markets'in Melbourne ofisinden kurumsal trader Chris Weston, "Merkel'in seçim sonuçları, seçmenlerin Başbakan'ın boç sorunuyla mücadele biçiminden rahatsız olduğunu gösteriyor" dedi ve "Negatif faktörlerden oluşan bir bileşim var ve bu durum hisse senetlerinin itibarını düşürüyor" yorumunda bulundu.

Gösterge endeks Stoxx 600, Cuma günü, ABD'de kötü çıkan istihdam verisinin ekonomik toparlanmanın risk altında olduğu endişelerini artırması sonucu yüzde 2.4 düşt ve 18 Ağustos'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Endeks geçen ay, Avrupa borç krizinin yayılması ile birlikte küresel ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerine bağlı olarak yüzde 10 düşmüştü.