Advertisement

Avrupa ülkeleri ve bankalarının temerrüd riskine karşı sigorta maliyetleri (CDS), bölgede borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişelerine bağlı olarak rekor seviyelere yükseldi.

15 Avrupa ülkesinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx SovX Western Europe Endeksi, 8 baz puan yükselerek, Londra saati ile 09:30'da 318 seviyesine yükseldi. 25 Banka ve sigorta şirketinin CDS'lerini içeren Markit iTraxx Financial Endeksi ise 13 baz puan yükselerek 259 puana ulaştı. Her iki endeks de, kapanış fiyatları bazında tarihlerinin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisinin eyalet seçimlerinde oylarının azalması ve Yunanistan ile IMF arasında anlaşmazlık olduğu yolundaki haberler, borçlu ülkelerin kurtarılmasına yönelik desteğin azalmakta olduğu yolundaki ndişeleri artırdı. Wall Street Journal'da çıkan bir habere göre, üst süzey bir IMF yetkilisi, Yunanistan'ın Mart ayında "sert temerrüt" durumuna düşeceği tahmininde bulundu. Basında çıkan haberlere göre, IMF yetkilileri Yunanistan'ın bütçe gözden geçirmesini askıya aldılar ve İtalya kemer sıkma tedbirlerinden geri adım atmayı planlıyor.

UniCredit SpA'nın Munih ofisinden kredi stratejisti Markus Ernst, "Kemer sıkma planları ve kurtarma tedbirlerinin sonuçları ve uygulamalarına yönelik çok fazla belirsizlik var " dedi.

Yunanistan'ın Mayıs 2010'da onaylanan 110 milyar euroluk (157 milyar dolar) kurtarma programının altıncı dilimini alabilmesi için Troyka olarak adlandırılan IMF, Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası kilit rol oynuyor. Yunanistan Maliye Bakanı, ülkede derinleşen resesyonun muhtemelen 2011 açık hedeflerini bozazağını ve gelecek yıl büyüme olmayacağını kaydetti, ancak Troyka ile görüşmelerin kesildiği yolundaki haberleri yalanladı.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Eylül 2011 Pazartesi, 13:51 Misafir ab yunanistan yüzünden türkiyeti almamak için bahaneler uydurdu. ülkemizdeki basiretsiz yönetimlerde onların ekmeğine yağ sürdü. korkarım yunanistan ab nin parçalanmasına sebep olacak yada ab yunanistan ve kıbrıs rum kesimine güle güle demek zorunda kalacak. türkiye girsede olur girmesede bu saatten sonra . kendi ortadoğu ve balkanlar ve türki cumhuriyet birliğimizi kurarız. vizelerin kalkması bunu zaten sağlıyor.