Advertisement

Borç krizindeki İrlanda için kararlaştırılan 85 milyar euroluk Avrupa Birliği (AB)- Uluslararası Para Fonu (IMF) yardım paketi çerçevesinde, İrlanda'ya bu yıl Ekim sonuna kadar toplamda 30 milyar eurodan fazla kredi verilmiş olacak.

İrlanda'nın yıl başından bu yana aldığı 23 milyar euroluk yardıma, Ekim sonu itibariyle toplam 7,5 milyar euro daha eklenecek.

AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, AB'nin serbest bırakacağı üçüncü kredi dilimi, Eylül sonunda 2,5 milyar euro ve Ekim sonunda 3 milyar euro olmak üzere toplamda 5,5 milyar euroyu bulacak. Bunun dışında, Euro Bölgesi'nde olmayan İngiltere'den gelecek 500 milyon euroluk krediye IMF'nin serbest bırakacağı yaklaşık 1,5 milyar euro da eklenecek.

İrlanda için üzerinde anlaşılan 3 yıllık yardım paketi çerçevesinde, kredilerin 45 milyar avrosu Avrupa ülkelerinden, 22,5 milyar eurosu IMF'den gelecek. Geriye kalan 17,5 milyar euroyu ise İrlanda kendi kaynaklarından karşılayacak.

İrlanda'nın, dış yardıma dair hedefleri yerine getirip getirmediğini yerinde incelemek üzere Temmuz ayında Dublin'e gelen AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, hazırladıkları raporda, yardım programı çerçevesinde şu ana kadarki hedeflerin karşılanmış olduğunu açıklayarak İrlanda'ya moral vermişti. Bununla birlikte, yardım paketiyle ilgili dördüncü gözden geçirme çalışmalarının, bütçe görüşmeleri öncesine denk gelmesi dolayısıyla, daha "zorlu" geçeceği sanılıyor.