Advertisement

(A.A) TEPAV, 10 ay sonra ilk kez Temmuz ayında negatif değer alan TEPAV Perakende Güven Endeksi'nde (TEPE) düşüş eğiliminin Ağustos ayında da devam ettiğini açıkladı.

TEPE, Ağustos ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, Eylül 2010'dan bu yana hep pozitif değer alan TEPE, uzun zaman sonra ilk kez Temmuz 2011'de sıfırın altına düşerek 0,6 değerini almıştı. TEPE Ağustos 2011'de daha da düşerek -4 değerini aldı. TEPE bir önceki aya göre 3,4 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 1,7 puan düştü. TEPE'nin Ağustos ayında düşmesinde en etkili faktör geçtiğimiz 3 ayda işlerin kötüleşmesi oldu.

Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri ise Ağustos ayında 4,5 oldu. Ağustos 2011'de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 45,2'si önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 22,9 düzeyinde. Ağustos 2010'a göre 3,8 puanlık bir artış olurken, Temmuz 2011;e göre ise 5,7 puanlık bir düşüş oldu.

Anket katılımcıları arasında işlerinin geçen yılın aynı dönemine göre arttığını belirtenlerle azaldığını belirtenler arasındaki fark, Ağustos 2010'a göre 1,1 puanlık bir artış gösterirken, bu yılın Temmuz ayına göre ise 9,5 puanlık bir düşüş gösterdi.

AĞUSTOS AYINDA MOBİLYA SEKTÖRÜ ÖNDE

Alt sektörler itibariyle bakıldığında geçen yılın aynı dönemine göre, bu yılın Ağustos ayında mobilya ve aydınlatma ekipmanları sektörü en iyi performansı sergileyen sektör oldu. Bu sektörü, yiyecek, içecek, tütün ürünleri sektörü ve birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar sektörü takip etti. Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörü, motorlu taşıtlar sektörü, elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörü ve diğer sektörü ortalamadan oldukça düşük bir performans sergileyerek geçen yıla göre düşüş yaşadı. Geçen yıla göre en büyük düşüş elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektöründe oldu.

TEPE anketine soru bazında bakıldığında, önümüzdeki 3 aya ilişkin satış fiyatlarındaki artış beklentisi Temmuz 2011'e göre 6,7 puan, Ağustos 2010'a göre 18,1 puan arttı.