Advertisement

Royal Bank of Scotland Group Plc (RBS), ABD'nin mortgage destekli menkul kıymetler satışından dolayı 17 banka aleyhine dava açması ve bankalararası borçlanma konusunda yatırımcı endişelerin sürmesine bağlı olarak, Avrupa bankalarının hisselerine gelen satışlara öncülük etti.

İngiltere'de kamuya ait en büyük banka olan RBS, Londra'daki işlemlerde yüzde 10'a kadar düşüş yaşayarak, 18 Ağustos'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Daha sonra bir miktar toparlanan RBS, Londra saati ile 10:32'de yüzde 8.2 aşağıda seyrediyordu. Barclays Plc  yüzde 7.4 değer kaybederken, Deutsche Bank AG yüzde 7.4'lük bir kayıp yaşadı.

Espirito Santo Investment Bank'ın Londra ofisinden bankacılık analisti Andrew Lim, "Bu durum likidite ve ödeme gücüne ilişkin korkulardan kaynaklanıyor" dedi ve "ABD para piyasaları, özellikle Fransız bankalarına olmak üzere, Avrupa bankalarına ikinci ayda da daha az fon sağladı. Bankalar 2011 yılı borçlanma programlarını tamamlamak için piyasaya geri dönmek durumunda ve bu konuda bir sorun çıkması çok fazla risk yaratacaktır" yorumunda bulundu.

ABD'de Federal Konut Finansmanı Ajansı, Fannie Mae ve Freddie Mac tarafından satın alınan mortgage destekli menkul kıymetlere yapılan 196 milyar dolarlık harcamayı geri almak üzere,  Barclays ve Deutsche Bank'ın aralarında bulunduğu Avrupa, Asya ve ABD bankaları aleyhine dava açtı. Bloomberg Avrupa Bankaları ve Finans Hizmetleri Endeksi yüzde 4.4 düştü.

Mediobanca Securities, bugünkü müşterilerini bilgilendirme notunda, "Bu dava, söz konusu bankaların tümü için olumsuz bir haber ve bankalar daha fazla karşılık ayırmak durumunda kalacak ve itibarları daha da zarar görmeye devam edecek" yorumunda bulundu.