Advertisement

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, ''Avrupa ve ABD'nin, gelecekte bir büyüme yolu hazırlamaya ihtiyacı olduğunu'' söyledi.

Zoellick, Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, ''Avrupa ve ABD'nin, mali teşvik ve tasarruf önlemlerinin ötesine geçen gelecekte bir büyüme yolu hazırlamaya ihtiyacı bulunuyor. Küresel ekonomi sadece tasarruf politikalarına bel bağlayarak bu delikten çıkamaz'' dedi.

Avrupa'nın borç kriziyle uğraşması ve ABD'nin büyümeyi desteklemeye çalışması nedeniyle gelişmiş ekonomiler için gelecek ayların ''hassas zaman'' olacağına işaret eden Zoellick, Avrupa'da hükümetlerin borç sorununun üstesinden gelememesi halinde hiç şüphesiz bu durumun bankalar üzerinde baskı oluşturacağını vurguladı.

''Çin'in uzun vadede ekonomisini yeniden dengeye kavuşturmaya ve tüketimini desteklemeye ihtiyaç olduğunu, çünkü sonsuza kadar büyümek için yatırıma ve ihracata yaslanamayacağını'' ifade eden Zoellick, ''Çin, ihracat ve yatırıma yaslanmayı azaltacak ve iç tüketimi artıracak reformları sürdürerek küresel ekonomideki büyümeyi destekleyebilir'' diye konuştu.

Çin para birimi yuanın son zamanlarda değer kazanmasının Çin'de enflasyonun sakinleşmesine yardımcı olduğunu, ancak fiyat baskısını azaltma savaşını kazanmak için çok erken olduğunu belirten Zoellick, ''Çin Başbakanı Vın Ciabao'nun da söylediği gibi yakın vadede enflasyon Çin için en önemli konu ve enflasyon kısmen gıda fiyatları yüzünden artıyor. Çinli yetkililerin enflasyon konusunda duyarlı olduğunu düşünüyorum, çünkü Çin tarihine baktığınızda enflasyon istikrarı bozucu olabiliyor'' dedi.

Çin'de Temmuz ayında tüketici enflasyonunun yüzde 6,5 ile üç yılın en yüksek seviyesine çıkması, Pekin yönetiminin artan fiyatların sosyal ayaklanmaları canlandırabileceği endişelerini körüklemişti.

Çin Başbakanı Ciabao geçen hafta, enflasyonu kontrol etmenin gelecek aylarda en yüksek öncelikleri olmaya devam edeceğini açıklamıştı.