Advertisement

Alman Şansölye Angela Merkel'in eyalet seçimlerinde yenilmesinin, borçlu ülkelerin kurtarılmasına yönelik kamuoyu desteğinin azaldığı endişelerini artırdı; Avrupa hisse senetleri haftanın ilk işlem gününü sert satışlarla kapattı, Stoxx Avrupa 600 Endeksi mart 2009'dan beri en büyük 2 günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD'nin 196 milyar dolarlık zararı tazmin edebilmek için 17 bankasını dava etmesinin ardından Deutsche Bank AG ve Credit Suisse Group AG hisseleri ayrı ayrı yüzde 8'den fazla değer kaybetti. Bu yıl için kar tahminini düşüren Clariant AG yüzde 16 çakılarak kimya şirketlerinin düşüşüne öncülük etti.

19 sektörü de düşüş gösteren Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 4 düşüşle Londra'da 223.86 seviyesinden kapandı.

“Avrupa, borç krizi çekicinin altında eziliyor." diyen Nordea Bank AB baş stratejisti Henrik Drusebjerg, “Bu çekiç de bugün için Merkel'in eyalat seçimlerinden yediği tokat ve Finlerin Yunanistan borç ödemesi için istediği teminattır." yorumunda bulundu.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal endeksinin tamamı haftanın ilk iş gününü düşüşle kapadı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 5.3 değer kaybederken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ise yüzde 3.6 geriledi. Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 4.7 düştü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Eylül 2011 Pazartesi, 19:33 kadir silvanlı bende zarar ettim fakat ( sadece bilgilendirmek ve bazı şeylerin düzelmesi için bir şeylerin yapılmasını sağlamaktır )