Advertisement

Türkiye'yi ziyaret eden İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye-İspanya 3. Zirvesi’nin ardından bir araya geldi.

Zapatero, Arap dünyasındaki değişimler ve AB'deki ekonomik krizin, Türkiye'nin AB'ye girmesinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyleyerek, başbakan olsun olmasın bu konuda Türkiye'yi savunmaya devam edeceğini söyledi. İspanya Başbakanı basın toplantısında, Avrupa'daki borç krizine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İspanya'nın borçları konusunda yeni tedbirler alıp olmayacağının sorulmasına karşılık Zapatero, bu krizle halen mücadele etmekte olduklarını belirterek, daha önceden parlamentoda açıkladıkları gibi ciddi finansal tedbirler almak durumunda olduklarını söyledi.

İspanya Başbakanı, işsizlik ve durgunluğun halkta büyük huzursuzluk yarattığına işaret ederek, dünya ekonomisinin de fren yapmakta olduğu yönündeki spekülatif haberler de eklenince, tansiyonun daha da yükseldiğini savundu.

Konuk Başbakan, bütçe dengesini uzun vadede sağlamak için gerekirse anayasal değişikliklere gidilebileceğini söyleyerek, durumun üstesinden gelmek için yeni tedbirler aldıklarını anlattı.

İspanya'nın borçlarını elbette kendi gücüyle karşılayacağını belirten Zapatero, ancak önemli olanın mevcut tansiyonu düşürmek ve sıkıntılı dönemi aşmak olduğunu söyledi.

Bu krizle mücadele için çok şey yaptıklarını belirten İspanya Başbakanı, "kriz öyle bir boyutta ki; ancak küresel bir yanıtla üstesinden gelinebilir" dedi.

Avrupa'nın inisiyatif alması gerektiğine inandığını belirten Zapatero, bu konuda erken harekete geçmenin çok önemli olduğunu söyledi ve “bütün kaynakların harekete geçirilmesi lazım" dedi.