Advertisement

Hükümetin kemer sıkma politikalarını gene grevle protesto eden İtalya halkı, grevin sabah saat 09.00'da başladığı başkent Roma'da buluştu.

Paketi ve hükümeti protesto eden göstericiler, şehrin ana arterlerinden Collesium'a kadar yürüdü.

Muhalefet liderlerinin de destek verdiği yürüyüşün sonunda söz alan konfederasyon başkanı Susanna Camusso, tasarruf paketinin ülkeye gelecek sağlayacak bir paketle değişmesi gerektiğini ifade ederek, "daha çok büyüme, daha çok iş, daha çok kalkınma" talebinde bulundu.

Başkent Roma, Napoli ve Palermo gibi kentlerde gün boyu süren grev, Milano, Torino, Floransa, Bologna gibi kentlerde belirli saatler arasında yapıldı ya da öğleden sonraki bir saatte başladı.

Ülkede normal yaşamı felç eden grev süresince havaalanları çalışmazken, feribotlar 8 saat rötarlı hareket etti. Havaalanlarının çalışmaması, Türk Hava Yolları'nı da etkiledi.

Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetinin Ağustos ayında hazırladığı 45,5 milyar euro değerindeki ikinci tasarruf paketi, işten çıkarmaları kolaylaştırmasının yanı sıra, politikacıların harcamalarında bir takım kesintiler amaçlanmasını, özel sektörde çalışan kadınlarda emeklilik yaşını 65'e çıkartılmasını ve KDV'nin arttırılmasını öngörüyor.