Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Avrupa'da borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişelerinin etkisi ile değer kaybetti. Bu hareket sonucu, STandard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi neredeyse son bir ayın en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı. Hisse senetleri, seansın son yarınm saatinde kayıplarının bir bölümünü geri aldı.

Gösterge endeks, ekonomik büyümeden en çok etkilenen şirketlerin hisse senetlerindeki sıçramanın etkisiyle, yüzde 2.9'luk kaybının önemli bölümünü toparladı. Bunun etkisiyle Morgan Stanley Cyclical Endeksi günü yüzde 0.2 kazançla kapadı. Bank of America Corp. ve JPMorgan Chase & Co., küresel finans krizi endişeleri ile yüzde 3.4'ün üzerinde değer kaybuı yaşadı. Exxon Mobil Corp. ve Alcoa Inc., emtia grubu için talebin azalacağı spekülasyonları ile en az yüzde 1.3 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7 düşerek seansı 1,165.24 puandan tamamladı. Gösterge endeks son üç günde yüzde 4.4 kaybetti ve 8 Ağustos'tan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi ise 100.96 puan ya da yüzde 0.9 kayıpla 11,139.30 puandan kapandı.

Boston merkezli Pioneer Investments'tan para yöneticisi John Carey, "Büyük endişe, Avrupa'nın içinde bulunduğu durum" dedi ve "Bu krize çözüm bulunana kadar, piyasalarda türbülansın sürdüğünü göreceğiz. Halen resesyon şansını yüzde 50'nin altında görüyorum. Ancak, 'piyasa beklentisi o kadar negatif hale döndü ki, insanlar tekrar evlerine çekildi ve diğer bir aşağı dönüş yaşıyoruz' riski var" yorumunda bulundu.

ABD'de piyasalar Pazartesi günü tatil nedeniyle kapalıydı. İtalyan tahvilleri dün 11'nci günde de düşüşünü sürdürdü ve Avrupa bankalarının temerrüde karşı sigorta primleri (CDS) rekor seviyelere çıktı.