Advertisement

Japonya Merkez Bankası, geçtiğimiz ay savaş sonrası zirvelerinde seyreden yenin değerini düşürmek için 10 trilyon yenlik (130 milyar dolar) teşvikte bulunmasının ardından bugün faizleri yüzde 0.0-0.1 aralığında bırakarak, para politikasında değişikliğe gitmedi.

Japonya Merkez Bankası BOJ'un Başkanı Masaaki Shirakawa ve kurulun diğer üyeleri, faizleri 0.0-0.1 aralığında bırakırken, 50 trilyon yene ulaşan kredi ve tahvil alım programını da değiştirmedi.

Bankanın, İsviçre'nin euro/frank paritesinde tavan belirlemesinin ardından yeni bir teşviğe gitmemesiyle yen, dolar karşısında değerlendi. 19 Ağustos'ta dolar karşısında 75.95 seviyesinden savaş sonrası zirvesini kaydeden yende yeniden yükseliş görülmesi hâlinde, Japonya Merkez Bankası varlık alımlarına devam edebilir.

BOJ'un daha yeni teşvikleri artırmış olduğunu, bu sebeple öncelikle bunun etkilerini görmeyi istemesinin normal olduğunu belirten Shinshu University'nin ekonomi profesörlerinden Akio Mahabe, Noda'nın parasal genişleme konusunda BOJ'un yardımına ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Makabe, yendeki güçlenmenin devam etmesi durumunda, bu yıl bitmeden teşviklerin artırılabileceğini aktardı.

BOJ'un faizleri Ekim ayında 0.0-0.1 aralığa çekmesinden bu yana, varlık programı ve borç verme mekanizması, merkez bankasının temel politika araçları hâline geldi.

Japonya Merkez Bankası 4 Ağustos'ta teşvikleri artırmıştı.