Advertisement

Haber akış turunun ilk durağı ABD oldu. Fed içinde genişlemeci politika karşıtı 3 üyeden biri olan Kocherlakota’nın ekonomik aktivitenin geçen aydan daha düşük olmadığını ve ekstra önleme gerek olmadığını açıklaması piyasaya güven filizlerinin ilk tohumlarını serpti. Fed Başkanı Bernanke’nin ABD bankalarının, Avrupa riskinin yönetilebilir olduğunu açıklaması da ikinci adım olarak takip edildi. Olası Avrupa bankacılık zararları üzerinde bankacılık otoritelerinin 2 katı kadar kötümser tahminleri olduğunu açıklayan IMF, bu tahminlerinde çok sağlam aşağı revizyonlara gideceğini açıklayınca üçüncü darbe de gelmiş oldu. % 2.9’luk düşüşten toparlayan S&P 500 Endeksi’ne de daralmaya işaret etmeyen ISM Hizmet Endeksi yardımcı oldu, endeks günü % 0.74 düşüşle 1.165 puandan tamamladı. Vadeli işlemlerde ise endeks kontratları % 0.68 yükseliyor. Risk iştahının kısa vadeli olarak canlanması varlıkların bonolardan hisse senetlerine geçişini de kolaylaştırdı. ABD 10 yıllık tahvilinin faizi düştüğü rekor seviyeden gelen satışlarla yükseldi ve getiri yeniden % 2’nin üstüne çıktı. 6 para birimine karşı hesaplanan ve risk iştahının azaldığı zamanlarda tipik olarak yükselen Dolar Endeksi sabah saatlerinde % 0.31 gerilemeyle 75.6’ya indi. Diğer yandan Bloomberg’de çıkan habere göre Perşembe günü bir konuşma yapması beklenen Başkan Obama’nın 300 milyar Dolar’lık bir istihdam paketi açıklaması bekleniyor. Var olan vergi indirimlerinin uzatılması ve çalışanlardan daha düşük vergi alınması ile paketi fonlaması beklenen Başkan’ın bunu meclisten geçirip geçiremeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.

AVRUPA’DA DİPTEN DÖNME ÇABALARI

Risk iştahını destekleyen faktörlerden biri de, güvenli liman talebiyle yükselen İsviçre Frankı’nın önünün kesilmesi oldu. Merkez Bankası yaptığı açıklamada Euro / Frank kurunun bundan sonra 1.20’nin altına gelmemesi gerektiğini ve bunun için her türlü tedbiri alacağını, gerekirse de sonsuz fon kullanarak Frank satacağını açıkladı. Haberlerin ardından paritede % 8 civarında alım yaşandı, son gelinen seviye 1.2049. İtalya’nın son anda meclisten geçirdiği vergi artışları bütçe açığıyla olan savaşta bir adım olarak not edilirken 12 gündür yükselen İtalyan faizleri dün ilk defa geriledi. Özellikle çevre Avrupa Borsalarında yaşanan satışın bugün geri alınması günün ilk beklentileri, günün devamı ise belirsiz. Hisselerin geldiği değerleme oranları yatırımcıları cezbederken alımların kalıcı olup olmayacağı ana tema konumunda. Tüm bu haber akışı Euro / Dolar paritesini gördüğü dip seviyelerden toparladı, son işlem 1.4055.

ASYA NEFES ALMAK İSTİYOR

Hem borsaları hem de para birimleri gerileyen Asya ülkeleri bugün nefes alma çabasında. MSCI Asya Pasifik Endeksi % 1.6 yükselirken, 2008 Kasım’ından bu yana en ucuz Fiyat / Kazanç seviyesine gerileyen endekste alımlar sürüyor. Çin’de bir gazette haberine göre bazı bankaların zorunlu karşılık oranlarının inmesi gündeme gelebilir. Bu haberin ardından Şanghay Bileşik Endeksi % 1.7 yükselişte. Hong Kong’da elde edilen ticaret fazlaları sonrası kişi başı 6.000 Hong Kong Doları’nın vatandaşlara dağıtılması gündemde, borsa % 1.5’e yakın primly seyrediyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi, Dolar’a karşı % 0.09 yukarıda. Yen ise Frank gibi müdahaleye kalabileceği beklentisi ile geriliyor, Dolar  / Yen 77.24’e çıktı ve % 0.55 artış kaydediyor. Japonya Merkez Bankası da bugünkü toplantısında gösterge faizi % 0 ile % 0.1 arasında sabit bırakırken geçen ay açıklamış olduğu genişlemeci önlemlerin hala yerinde olduğunu belirtti. Hızla yükselen Yen ve doğal felaketlere karşı savaşım gösteren banka bu çerçevede 130 milyar Dolar’lık destek açıklamıştı.

ALTIN HABER AKIŞI KURBANI

Dün ons başına 1.920 Dolar’ı aşan spot altın fiyatı gelen haber akışının etkisiyle sert şekilde geriliyor. Günün ilk fiyatlamaları 1.842’den geçiyor. Diğer değerli madenlerde de satış sürerken spot gümüş de aynı altın gibi % 1.5 civarında geriliyor, son okuma ons başına 41.3 Dolar. Petrol fiyatları ekonomik verilerin henüz bir yön işaret etmiyor olması ve Dolar’ın daha fazla değer kaybedip kaybetmeyeceğinin kısa vadede belirsiz olması sebebiyle nispeten yatay durumda. ABD tipi ham petrol varil başına 86.42 Dolar’dan işlem görürken Brent petrol 113.35’te. İki ham petrol arasındaki makas tarihi yüksek seviyeye yakın seyrediyor. Tarım grubunda sıcak hava ve risk iştahı baskın unsur olurken mısır ve buğday kontratları sırasıyla % 0.23 ve % 0.63 yukarıdalar. Bakır ve nikelde ise 3 gündür suren satışlar bugün geri çevrilmiş durumda, bakırda alımlar % 0.7’ye varırken nikelde alımlar % 2 civarında.

İÇERİDE RAPOR SAVAŞLARI

Banka karlarındaki daralmanın durabileceği, satışların uzun süredir devam ederekn değerlemeleri cazip hale getirmesi, TL’nin kuvvetleniyor olması, faizin aşağı gelmesi ve cari açığın ekonomik soğumayla beraber azalacağı yönündeki temalarla olumlu görüş belirten yatırım kuruluşlarının geçen haftadan yarattığı pozitif hava devam ediyor. İMKB 100 Endeksi günü % 1.79 tamamlarken Dolar / TL şu sıralar 1.7548’de, Euro / TL 2.4676 ve Sepet Kur 2.11’de. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise güne % 7.75’ten başlayacak.

Bugün takip edilecek veri akışı şöyle:

-  Akfen Holding Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapılacak 10.00

- TÜİK 2011 2’Nİ dönem Sanayi İşgücü Girdi Endeksleri ve Yapı İzin İstatistikleri 10.00

- İngiltere'de Temmuz ayı sanayi üretimi açıklanacak 11.30 Önceki: 0,0%

- Almanya'da Temmuz ayı sanayi üretimi açıklanacak 13.00 Önceki: -1,1%

TCMB beklenti anketinin Eylül ayı ilk sonuçları açıklanacak 14.30

- ABD'de haftalık mağaza satışları verisi açıklanacak 14.45

- ABD'de Bej Kitap (Beige Book) raporu açıklanacak 21.00


Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Eylül 2011 Çarşamba, 09:11 Misafir nedir olumlu olan. italya nın borç içinde yüzmesimi yoksa yunanistan ın batmasımı, ispanyanın sürünmesimi, irlandanın ve izlandanın bitiği oynamasımı, merkel in sanki almanyanın hiç borcu yokmuş gibi davranmasımı, fransanın sermaye kuruluşlarına para yedirip notunun düşüşünü önlemesimi, amerikan aşırı borç içindee yüzüp ekonomsinin zor durumda olmasısımı nedir. dışarıda durum çok vahim ispanya italya tahvili, italya ispanya buna benzer avrupa ülkeleri birbirlerinin tahvilini alıyor. vay be durum hakikaten çokiyi