Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de hizmet sektöründeki beklenmedik büyümenin, ülkenin resesyona gireceğine dair endişeleri hafifletmesiyle Asya paraları 2 gündür süren düşüşünü geri çevirdi.

Güney Kore Kospi Endeksi'nin yüzde 2.1 yükselmesinin ardından Güney Kore wonu da değerlendi. Güney Kore, Malezya, Endonezya ve Filipinler'in merkez bankalarının yarınki faiz kararında, küresel endişeleri gerekçe göstererek politika faizlerini sabit tutacağı tahmin ediliyor.

Wonun, Kospi endeksindeki kazançlar ve risk iştahının açılmasıyla desteklendiğini söyleyen Samsung Futures Inc.'in Döviz analistlerinden Jeon Seung Ji, yatırımcıların son düşüşlerin gereğinden fazla olduğunu düşündüğünü de hatırlattı.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.2 değerlenmeyle 1,072.53 seviyesine çıkarken, Tayvan doları da yüzde 0.1 artışla 29.090 düzeyine yükseldi. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.1 artış kaydetti.

ABD'de Arz Yönetimi Dairesi'nin imalat dışı şirketler endeksi bir Temmuz'da 52.7'den, Ağustos'ta 53.3'e çıktı. Beklenti endeksin 51 puan olacağı yönündeydi.