Advertisement

Küresel ekonomik büyümenin hızını kaybetmesi, politika yapıcıları genişlemeci önlemleri hızlandırmaya itiyor. İsviçre de son aldığı kur kararıyla, küresel kur savaşlarında yeni bir dönemi başlatmış oldu.

İsviçre Merkez Bankası'nın dün 1978'den bu yana ilk kez almış olduğu kararla, euro ve dolar karşısında rekor seviyelere tırmanan frankın ticarete zarar vermesinin önlenmesi hedefleniyor. Frank dün euro karşısında yüzde 8.4 gerileyerek, euro birliğine geçildiğinden bu yana en sert düşüşüne işaret etti. İsviçre Frankı'ndaki düşüş bugün Asya Borsalarındaki işlemlerde ise çok fazla hissedilmedi ve frank, euro karşısında 1.204'ten işlem gördü.

Euro krizinden ve ABD'de sıfıra yakın seyreden faizlerden kaçış, Brezilya ve Japonya örneklerinde olduğu gibi Norveç ve İsveç'i de istenmeyen kazançlarla karşı karşıya bırakabilir. Bu hafta yapılacak olan G-7 ülkeleri maliye bakanları zirvesinin, ticari çıkarlar konusundaki anlaşmazlıklara da sahne olabileceği tahmin ediliyor.

Şu andan itibaren para piyasalarında daha fazla ve daha yüksek ölçekli müdahalelerin olacağını söyleyen Ignis Asset Management Glasgow'un portföy yöneticilerinden Stuart Thomson, geleneksel sığınılacak para birimlerinin şimdi değerlerini düşürmeye çalıştığına dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Eylül 2011 Çarşamba, 10:32 kadir silvanlı insan en çok reddettiği şeye yakındır.