Advertisement

İtalya'da hükümetin borçlarının sigortalanması, Başbakan Silvio Berlusconi'nin kemer sıkma tedbirlerinin ülkenin bütçe krizini çözemeyeceği endişelerine bağlı olarak, iki yıl sonra ilk kez İspanya'nınkileri geçti.

Grafikte görüldüğü üzere, İtalya'nın 5 yıllık CDS'leri 456 baz puana çıakrken, İspanya CDS'leri 424 baz puanda kaldı. İspanya borçlarını koruyan kontratların maliyeti, Aralık ayında İtalya'nınkilere göre 132 baz puan daha fazlaydı.

Berlusconi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin, ülkenin kredi itibarının tam olarak sağlanması için uygulanmasının gerekli olduğunu söylediği 45.5 milyar euroluk (64 milyar dolar) paketi tadil etti. Yatırımcılar, Euro Bölgesi'nin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya'nın, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'den sonra "kurtarılmak için çok büyük" olmasından endişe duyuyor. 

Londra'da Newedge Group stratejisti Bill Blain, "İtalya'nın borç büyüklüğünün, ekonomideki büyüme ile karşılaştırıldığında çok büyük ve daha fazla sürdürülemez olduğu yönünde artan bir algılama var" dedi ve "İtalya'nın krizi, euro için bir sonraki büyük kriz olacak" yorumunda bulundu.

İtalya'nın en büyük sorunu, bu yıl GSYİH'sının yüzde 120'sine ulaşan, Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci borç oranını düşürmeye yetecek kadar ekonomik büyüme sağlayamaması. Nominal bazda, İtalya'nın 1.6 triyon euroya ulşan borcu, tüm Euro Bölgesi borçlanmasının dörtte birine tekabül ediyor. İspanya'nın borcu ise 655 milyar euro civarında.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri dün itibariyle 11 gündür değer kaybediyor ve bu, euronun tedavüle çıkmasından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini işaret ediyor. 10 yıl vadeli İtalya tahvilinin faizi, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımına başladığı 8 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 5.65 seviyesine kadar çıktıktan sonra, 6 baz puanlık düşüşle yüzde 5.50 seviyesine geldi. İki yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi ise 10 baz puan yükselişle yüzde 4.20'ye ulaştı.