Advertisement

Yatırımcıların Alman hazine tahvillerine sığınması, euroyu dolar karşısında 7 ayın en düşük seviyesine çekebilir.

Citigroup Inc.'in teknik analistleri Tom Fitzpatrick ve Shyam Devani, 2, 5 ve 10 yıllık Alman hazine kağıtlarının getirisiyle, benzer vadeli ABD tahvillerinin arasındaki getiri farkının 17 baz puan düşerek yüzde 0.07'ye gerilediğini belirtti. Bu rakam, Şubat'tan bu yana en düşük faiz farkına işaret ediyor.

Alman ve ABD hazine tahvillerinin arasındaki faiz farkının düşüş kaydettiği Ağustos başından bu yana euro, dolar karşısında yüzde 1.8 geriledi. Fitzpatrick, eurodaki düşüşün hızının, faiz farklarındaki düşüş hızının gerisinde kaldığına dikkat çekti.

Faiz grafiklerinin, Avrupa ve ABD'deki dinamiklerin ABD'nin yararına kötüleşmeye başladığına işaret ettiğini belirten Fitzpatrick, "Avrupa'ya ilişkin endişeler eninde sonunda euroya yansıyacak, bu da bize eurodaki değer kaybını göstermeye başlayacaktır" dedi.

Euro, dün dolar karşısında yüzde 0.8 gerileyerek 1.4098'ten 1.3981'e düştü. Almanya'nın 10 yıllık hazine kağıtlarının getirisi rekor düşüşle yüzde 1.82'lere gerilerken, ABD'nin 10 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 1.91'de seyrediyor.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, dolar karşısında geçtiğimiz haftayı yükseliş trendine işaret ettiği 1.4327 seviyesinden 1.4205'e gerileyerek tamamladı.

1.4055 dolar seviyesinin altında kapanışın eurodaki baskıyı artırabileceğini belirten Fitzpatrick, euronun 1.35 dolar seviyelerinden, Şubat'tan bu yana görülmemiş düzeylere gerileyebileceğini öngördü.