Advertisement

Avrupa hisse senetleri, üç gün süren düşüşün endeks değerlemesini 2008'den bu yana en düşük seviyesine yaklaştırması ve hisselerin son iki yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından yükseliyor. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları da yukarı yönde hareket etti.

Cartier saat markası sahibi Cie. Financiere Richemont SA, gelirlerinin analistlerinin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 4.7 değer kazandı. Fransa'nın en büyük reaşurans şirketi Scor SE, hedefleri teyit etmesinin ardından yüzde 1.6 prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1.7 yükselerek, Londra saati ile 08:57'de 225.65 puana çıktı. Endeks, Avrupa borç krizinin büyümeyi olumsuz etkilediği endişelerine bağlı olarak, halen Şubat ayında gördüğü bu yılın zirvesinin yüzde 22 altında. Bu düşüş, endeks değerlemesini açıklanan karların 10.4 katına indirdi ve bu, Aralık 2008'den bu yana görülen en düşük seviyeye oldukça yakın.

BNP Paribas SA'nın Lüksemburg ofisinden hisse senedi stratejisti Guillaume Duchesne, "Değerlemeler kısa vadede cazip" dedi ve "Bazı hisse senetleri kıyıma uğradı. Bu nedenle iyi giriş noktaları var. Halen, volatilite önemli kalmaya devam ediyor ve temkinli olmak en iyisi. Bugünkü hareket teknik bir sıçrama gibi görünüyor" yorumunda bulunuyor.

Eylül vadeli Standard & Poor's (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.8 yükselirken ve New York Borsası açıldığında S&P 500 endeksi'nin üç günlük kaybının ardından bir yükseliş gösterebileceğini işaret ederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.2 yükseldi.

ABD merkez bankası Fed bugün Avrupa piyasaları kapandıktan sonra, ekonomi üzerinde değerlendirmelerde bulunduğu Beige Book raporunu açıklayacak. ABD'de mortgage başvuruları verisi de açıklanacak. ABD Başkanı Barack Obama, yarın istihdam büyümesini destekleyecek plan hakkında Kongre'de konuşacak.