Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD'de hizmet sektörünün büyümesi ve Asya merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için faiz artırımlarından uzak duracağı beklentileri ile birlikte, üç günlük düşüşün ardından, ihracatçı şirketlerin öncülüüğünde yükseldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.9 yükselerek, Jakarta saati ile 15:26'da 1,007.02 puana çıktı. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.8 yükselerek Asya Borsalarındaki çıkışlara öncülük etti. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 2.2 yükseldi. Hindistan'da Sensitive Endeksi, Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısında borçlanma maliyetlerini sabit tutacağı beklentisine bağlı olarak yüzde 1.2 yükseldi. Çin'de Şanghay Bilesşik Endeksi, China Securities Journal'da, Merkez Bankası'nın para politikasını gevşetebileceğinin kaydedilmesi sonrası yüzde 1.8'lik bir yukarı hareket yaptı.

Dün ABD'de açıklanan ISM imalat sanayi dışı (hizmet sektörü) Ağustos ayında beklenenden daha hızlı bir yükseliş gösterdi. ABD Başkanı Barack Obama yarın Kongre'de, istihdam artışını desteklemek için gelecek yıl ekonomiye 300 milyar doların üzerinde destek sağlayacak bir planı açıoklamaya hazırlanıyor. Güney Kore, Malezya, Filipinler ve Endonezya'da merkez bankaları, yarınki toplantılarında politika faizini muhtemelen değiştirmeyecek.

Hong Kong merkezli KGI Asia Ltd.'den Ben Kwong, "Hizmet sektörü verileri piyasa için bir miktar olumlu hava sağladı" dedi ve "Yatırımcılar şimdilerde dikkatlerini Obama'nın yeni ekonomik planına çeviriyor. Bu durum, piyasada bekleyişerli yükseltiyor" yorumunda bulundu.

Küresel hisse senetleri, Alman Anayasa Mahkemesi'nin ülkenin Avrupa kurtarma fonlarına katılımının anayasaya aykırı olduğu görüşüyle açılan davayı reddetmesinden de destek buldu.