Advertisement

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye ile İsrail arasında büyüyen anlaşmazlığın bölgesel sonuçlarının olabileceğini, İsrailli yetkililerin Türkiye'nin tutumunun Mısır ve Ürdün'e yansımasından endişe duyduklarını yazdı.

İstanbul ve Kudüs'ten kaleme alınan haberde, BM'nin Mavi Marmara raporunun ardından Türkiye-İsrail ilişkilerinin kötüleştiği ifade edildi.

İki ülke arasındaki ticaretin geçen yıl yaklaşık 3,5 milyar dolar olduğunu bildiren FT, askeri anlaşmaların dondurulmasıyla Türk F16'larının İsrail yapımı elektronik malzeme kullanılarak yapımını öngören 141 milyon dolarlık anlaşmanın gerçekleşmeyebileceğini belirtti.

Türkiye ile İsrail arasındaki büyüyen anlaşmazlığın bölgesel sonuçlarının da olabileceğinsi söyleyen gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta stratejik ortaklık anlaşması imzalayacağı Mısır'a gitmeyi planladığını yazdı.

Erdoğan'ın Mısır'dan Gazze'ye geçebileceğini belirten FT haberinde, Türkiye'nin tutumunun İsrail'e yönelik tavrını sertleştirmesi konusunda Kahire üzerindeki baskıyı artırabileceğine dikkat çekildi.

İsrailli yetkililerin, Türkiye'nin tutumunun Mısır ve Ürdün'ün İsrail ile ilişkilerine de yansıması olasılığından endişe duyduklarını aktaran gazete, "Mısır ve Ürdün, Arap ülkeleri arasında İsrail ile diplomatik bağları olan iki ülke. Böyle bir durumda, İsrail'in Müslüman dünyasında hiçbir müttefiki kalmayacaktır" yorumunu yaptı.

Gazete, Erdoğan'ın olası Gazze ziyareti konusunda İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinin eski Maslahatgüzarı Alon Liel'in şu görüşlerini aktardı:

"Eğer Mısırlılar Gazze ziyareti için izin verirse, bu Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni bir dönem olacaktır. Bunu önlemek için herşeyi yapacağız. İzin verirlerse, bu bölgenin diplomasisinde büyük bir kaymaya neden olacaktır."