Advertisement

Merkel, bugün Federal Meclis'te ekonomik gelişmelerle ilgili olarak yaptığı hükümet açıklamasında, Avrupa'daki ekonomik durumun iyi olmaması durumunda Almanya'nın da sürekli bir şekilde başarılı olamayacağını belirterek, "Almanya'nın geleceği, ayrılmaz bir şekilde Avrupa'nın geleceğine bağlıdır" dedi.

Euronun ortak bir para birimi olmasından öte çok daha büyük bir önemi bulunduğunu, tarihin, ortak para birimi kullanan ülkelerin hiçbir zaman birbirine karşı savaşmadığını gösterdiğini ifade eden Merkel, "Euro başarısız olursa Avrupa başarısız olur" diye konuştu.

Bazı ülkelerde ortaya çıkan yüksek borçlanmanın euro bölgesindeki krize neden olduğunu, bunda Almanya'nın geçmişteki borçlanma politikalarının da etkisi bulunduğunu kaydeden Merkel, gelecek kuşakların refahı için köklü değişikliğe ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ortak devlet bonolarının satışına da bir kez daha karşı çıkan Merkel, bunun AB'yi daha da büyük bir borç krizi içine sokacağını belirtti.

Tüm uyarılara ve endişelere rağmen Almanya'nın durumunun kötü olmadığını ve resesyon olacağı yönünde belirti bulunmadığını ifade eden Merkel, borçlanma sınırına uymalarının iyi ve doğru olduğunu, ancak Maastricht kriterlerinin ön gördüğü sınıra dönmenin biraz daha zaman alacağını kaydetti.

Almanya'nın yeniden AB içindeki büyümenin lokomotifi haline geldiğini ve işsizliğin 3 milyonun altına düştüğünü belirten Merkel, ancak hiçbir ülkenin günümüzde tek başına sorunların altından kalkmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Merkel ayrıca, Anayasa Mahkemesinin, Yunanistan'a yardım paketini destekleyerek, hükümetin euro politikasını onaylamasından mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ise hükümetin her alanda başarısız kaldığını savunarak, hükümetten, euro kriziyle ilgili olarak almak istediği kararların mecliste tartışılmasını öngören bir tasarı hazırlamasını istedi.