Advertisement

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi, hisse senetlerindeki yükselişlerin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi azaltması sonucu, tüm zamanların en düşük seviyesinden yükseldi.

Gösterge tahvil, Obama'nın istihdamı artırmak için bir plan açıklaması beklenen yarınki konuşması öncesş, son dört günde ilk kez değer kaybetti. İki yıl vadeli tahvil yerine 30 yıl vadeli tahvil tutmak için yatırımcıların talep ettiği ekstra faiz, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yarın, kısa vadeli borçlanma kağıtlarını azaltırken daha uzun vadeli tahvil alımı yapma konusunda işaretler vereceği beklentisine bağlı olarak, iki yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Credit Agricole SA'nın Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "Faizler aşırı düşük ve piyasa, ekonomik görünümü değiştirebilecek iki önemli olay öncesi pozisyonlarını ayarlıyor görünüyor" dedi ve "Hisse senetlerindeki yükselişler de faizlerin yukarı yönde hareket etmesini destekliyor. ABD'de büyümenin yavaş olmasını bekliyoruz, ancak piyasanın fiyatladığı, bundan çok daha karamsar" yorumunda bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi 3 baz puan ya da 0.03 yüzde puanı artarak, New York saati ile 07:14'te yüzde 2.01 seviyesine çıktı. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı ise 1/4 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher tahvil için 2.50 dolar düşerek 101 seviyesine indi.

10 yıl vadeli ABD kağıdının faizi dün yüzde 1.9066'ya inerek rekor seviyeye geriledi. İki yıl ve 30 yıl vadeli tahvillerin faizleri arasındaki fark, dün 308 baz puan ile geçen yılın Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine indikten sonra bugün 312 baz puan seviyesine geldi.