Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, Başkan Obama'nın ekonomiyi desteklemeye yönelik bir program açıklayacağı beklentisi ile yükseldi. Bu hareketle birlikte, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi üç gün süren düşüşünü tersine çevirdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 yükselerek, New York saati ile 09:32'de 1,180.45 puana ulaştı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, önceki üç seansta yüzde 4.4'lük bir kayıp yaşamıştı. Dow Jones Endeksi ise 128.89 puan ya da yüzde 1.2 yükselişle 11,268.19 puana ulaştı.

Michigan'da Loomis Sayles & Co.'dan fon yöneticisi David Sowerby, "Hisse senedi piyasası muhtemelen tabanını gördü" dedi ve "Yatırımcılar resesyon korkusunu hazmettikçe, akla gelmeyen ve kaçamak makro faktörler arıyorlar. Bazı durumlarda, alacakaranlık kuşağı hali ortaya çıkıyor. Başkan Obama'nın planı ne kadar geçiciden ziyade daimiye yakınsa, piyasa ve ekonomi o kadar daha olumlu tepki verecek" yorumunda bulundu.

Hisse senetleri dün, Avrupa'da borç sorununun kötüleşmekte olduğu endişesiyle düştü ve yaklaşık bir ayın en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı. Hisse senetleri dün, satışların aşırı olduğu algılamasının yayılması ile, son yarım saatte kayıplarının önemli bölümünü geri aldı.

İstihdam piyasasındaki durgunluk ve iş dünyası ve tüketici güvenlerindeki olumsuzluk, Başkan Barack Obama ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin ekonomiyi desteklemek için daha fazla efor sarfetmesini gerektirebilir. Obama yarın Kongre'de yapacağı konuşmada, istihdam artışını desteklemek için bir program açıklamayı planlıyor. Obama, Temsilciler Meclisi sözcüsü John Boehner'e yazdığı mektupta, ülkenin "görülmemiş" ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Obama, istihdam artırımını desteklemek için ekonomiye 300 milyar doların üzerinde para enjekte etmeyi planlıyor ve bu desteğin büyük bölümü vergi indirimlerinden, altyapı harcamalarından ve eyalet ve yerel yönetimlere doğrudan yardımlardan sağlanacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Eylül 2011 Çarşamba, 18:39 Misafir abd almış olduğu borç parayla piyasayı canlandıracak, önce güne gelen borçlarını ödesin. ama her zaman yaptığını yapan karşılıksız para, bas gitsin nasılsa hesap soracak olan yok. abd ve ab için mucuze gerek çok kopuklar menfaat çatışmalara tavan yapmış. hiçbirinin birbirine güveni yok.
07 Eylül 2011 Çarşamba, 17:35 kadir silvanlı zamansız b