Advertisement

Son üç günlük kaybı ile 2 yılın en düşüğünü gören Avrupa hisse senetleri üç haftadan fazlasının en hızlı yükselişini gösterdi. 3 günlük kayıpta Stoxx Avrupa 600 Endeksi 2008'in en düşük seviyesine yaklaştı.

Cartier saatlerinin üretcisi Richemont SA, analistlerin tahminlerinin üstünde gelir açıkladıktan sonra hisseleri yüzde 7.3 sıçradı. Fransanın en büyük reasürörü Scor SE (SCR) hisseleri hedef düzeltmesi yaptıktan sonra yüzde 2.5 arttı. Renault SA (RNO) hisseleri ise otomotiv hisselerinin yükselişine öncülük etti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 3.1 artışla Londra saati ile 16.30'da 228.84 seviyesinden kapandı. Endeksteki 19 sektörün tamamı günü artıda kapatırken 12 ağustos tarihinden beri de en büyük kazanç sağlanmış oldu. Fakat Avrupa ve ABD'deki borç krizinin küresel ekonomik büyümeyi sekteye uğratacağı endişesi ile endeks bu yılın başından beri hala yüzde 21 kayıpta görünüyor.

“Kısa vadede değerlenmeler çekici görünüyor." diyen BGL BNP Paribas SA hisse stratejisti Guillaume Duchesne, “Bazı hisseler katledilmiş durumda dolayısıyla güzel giriş noktaları mevcut. Bugünkü teknik bir sıçramaya benziyordu." yorumunda bulundu. 

İzlanda hariç, 18 Batı Avrupa ulusal endekslerinin tamamı günü artıda kapattı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 4.1 değer kazanırken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi 2010 mayısından beri en büyük sıçramayla yüzde 3.1 artış gösterdi. Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 3.6 değerlendi.