Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in çeşitli bölgelerden aldığı ekonomik verilere dayanarak hazırladığı "Bej kitap" raporuna göre, ABD’de bazı bölgelerde önemli yavaşlama görüldü. Fed, ekonominin özellikle son haftalarda hızını düşürdüğünü, birçok bölgenin ekonomik zayıflığı olduğuna dikkat çekti.

Fed Başkanı Ben Bernanke geçtiğimiz ay ekonominin beklenilenden daha zayıf seyrettiğini, politika yapıcıların büyümeyi desteklemek ve işsizliği azaltmaya ilişkin yolları 20-21 Eylül'deki toplantılarında tartışacaklarını açıkladı.

Raporda, “ekonomik aktivite ılımlı hızda genişlemeye devam ediyor, ancak bazı bölgeler ekonomik aktiviteye ilişkin karışık, zayıf sinyaller not ettiler” ifadeleri yer aldı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın istihdam ve büyümeye ilişkin planlarını açıklayacağı konuşmasının bir gün öncesinde yayınlanan rapora göre, 5 bölge Temmuz ve Ağustos arasında ılımlı büyüme kaydederken, geri kalan 7 bölgede ekonomik aktivite çok daha yavaş bir seyir izledi.

ABD'de geçtiğimiz CUma günü açıklanan tarım dışı istihdam verileri Ağustos ayında, 1945'ten bu yana ilk kez hiç yeni istihdam yaratılmadığına işaret ederek, endişeleri artırdı.