Advertisement

İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin geçen ay başında kabul ettiği ve 60 gün içinde Senato ile Parlamento’dan geçerek yasalaşması gereken ikinci tasarruf paketi, Senato'da onaylandı.

Senato'daki oylama öncesi birtakım değişikliklere uğrayarak, 54,2 milyar euro tutarına yükselen tasarruf paketi, oylamada, 141 red oyuna karşılık, 165 kabul oyu ile onaylandı. Oylamada 3 de çekimser oy çıktı.

Hükümetin yaz aylarında hazırladığı, ancak Senato'daki oylamanın son gününe kadar değişikliklere uğrayan paketin son halinde, KDV'nin yüzde 20'den 21'e yükseltilmesi, işten çıkarmalar, politikacıların harcamalarında birtakım kesintiler, özel sektörde çalışan kadınlarda emeklilik yaşını 65'e çıkartılması öngörülüyor.

Senato'dan onay alan paketin, ilerleyen günlerde parlamentonun gündemine gelmesi bekleniyor.

İSPANYA "ALTIN KURAL"I KABUL ETTİ

İspanya da dün bütçe açığı için harekete geçti. İspanya, bütçe açığında "altın kural" olarak bilinen, uzun vadeli açığa, acil durumlar hariç bir limit konulmasını öngören yasa onaylandı. İspanya'nın bu adımı, ülkeyi Almanya'dan sonra altın kuralı uygulayan ikinci Avrupa ülkesi konumuna getirdi.