Advertisement

ABD'nin yeni bir teşvik programı açıklayacağına yönelik spekülasyonların karşısında, Çin'in faiz artırabileceğine dair haber, Avustralya'dan gelen olumsuz istihdam verileri ve hisse satışlarına ilişkin endişelerin öne çıkması, Asya Borsalarının kayıplar ve kazançlar arasında gidip gelmesine neden oldu.

Amerika'yı en büyük 2. pazarı olarak gösteren Samsung Electronics Co. yüzde 1.6 değerlenirken, Commonwealth Bank of Australia yüzde 1.5 geriledi. Çinli ayakkabı mağazası Belle International Holdings Ltd., hisselerinin satılacağına ilişkin endişelerle yüzde 8 düştü. Çin'in en büyük bankası Industrial&Commercial Bank of China Ltd., ülkede yarın açıklanacak olan enflasyon verilerinin öncesinde ve Securities Times gazetesinin faizlerin artırabileceğine yönelik haberi üzerine yüzde 1.4 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 121.56 puana geriiledi. Endeks gün içinde yüzde 0.9 değerlendi; ardından yüzde 0.2 düştü. Küresel ekonomiye ilişkin endişelerin etkisiyle endeks geçtiğimiz ay yüzde 8.6 düşüş kaydetti ve Mayıs 2010'dan bu yana en sert düşüşüne işaret etti.

Piyasalardaki iyimserliğin ABD'nin yeni teşvik paketi açıklayacağı düşüncesinden mi yoksa kısa vadeli bir ralliden mi kaynaklandığının belirsiz olduğunu savunan Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Pengana Capital Ltd., birçok gelişmenin önümüzdeki haftalardaki siyasi kararlara bağlı olacağını belirtti.