Advertisement

Dün Avrupa’daki olumlu havanın etkisiyle yükselen ABD Borsaları günü sert yükselişlerle tamamladı. Almanya’nın EFSF’ye (Avrupa Denge ve İstikrar Fonu ) aktardığı fonların kanunen uygun olduğuna hükmeden mahkeme kararı sonrasında alımlarını hızlandıran Avrupa borsaları günü % 4 ve civarında yükselişlerle tamamladılar. Almanya Dax Endeksi % 4.07 yükselişle günü 5.405 puandan tamamlarken, Avrupa’nın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi % 3.09 yükseldi. 2 yıllık tahvil faizi % 54’e varan ve 10 yıllıkları % 20’yi geçen Yunanistan’da ise ASE Endeksi % 7.98 artış kaydetti. Bugün Yunanistan’da büyüme ve istihdam verileri açıklanacak. ABD’de ise S&P 500 Endeksi % 2.86 artışla 1.198 puandan kapandı. ABD 10 yıllık tahvilinin faizi % 2.01’de ve Dolar Endeksi 75.59’da. S&P Endeks vadelileri % 0.38 gevşiyor. Bugün ABD Başkanı Obama’nın 300 milyar Dolar’lık bir istihdam paketini gün ışığına çıkarması bekleniyor. Piyasa oyuncuları para politikasının faydalarının azaldığını düşündükleri için artık mali tarafta alınacak önlemleri hayli önemsiyorlar. Son gelen verilerde ABD’de aylık istihdamın hiç artmadığı ve işsizlik oranının % 9.1’de sabit kaldığı açıklanmıştı. Dün açıklanan Bej Kitap’ta da bu resimden bir geri dönüş görülmedi ve raporlanan 12 bölge için de ekonomik aktivitenin yavaş seyrettiği açıklandı.

Avrupa tarafında Fransa parlamentosunun bugün EFSF için oylama yapması bekleniyor. Diğer ülkeler de önümüzdeki günlerde fonun büyüklüğü ve ülkelerin kendi adına katılımı için oylama yapılacak. EFSF, şu an itibariyle 440 milyar Euro büyüklüğünde ve kullanıma açık kısmı yaklaşık 150 milyar Euro kalmış ve temerrüde düşme riski bulunan ülkelere düşük faizle borç veren bir kurtarma fonu görünümünde. Önümüzdeki günlerde tartışmanın özellikle fonun büyüklüğü ve piyasadan sorunlu ülke bonosu alması konularında yoğunlaşması bekleniyor. Haber akışının etkisiyle Euro / Dolar 1.4067’de. Bugün yapılacak İngiltere (BOE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantıları piyasanın radarında olacak. Faizi % 0.5’te bırakan BOE ve iki artışla % 1.5’e yükselten ECB’nin bugün bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. ECB Başkanı Trichet’in bundan sonraki faizin yönü ve ikincil piyasada ECB’nin sorunlu ülke bono alımları ile ilgili yapacağı açıklamalar piyasanın gündemine oturmuş durumda. Özellikle 12 gündür yükselen ve ardından iki gündür gevşeme işaretleri gösteren İtalyan faizleri açısından bugünkü mesajlar önemli olabilir. Dün Avrupa’nın kapanış saatlerine yakın 54 milyar Euro’luk kemer sıkma paketi için güven oyu alan Berlusconi ve hükümeti için gelen açıklamalar birincil önemde.

ASYA KARIŞIK, EMTİA DA ÖYLE

Güne sakin başlayan Asya’da işlemler ülke bazında farklılaşıyor. Yarın açıklanacak ve % 6.2 beklenen Çin enflasyonu öncesinde Şanghay Borsası % 0.13 geriliyor. Japonya’da makine sipraişleri gerilemesine rağmen Nikkei 225 Endeksi ayakta duruyor ve % 0.23 primli. Yen ise Dolar’a karşı % 0.14 düşüşte ve son okuma 77.36. Yen’in hafta başından bu yana değer kaybediyor olması ihracatçı şirketleri ve ardında da borsayı ayakta tutuyor. Bölgede, yavaşlayan ekonomiye  dikkat çekip faiz artırmayan ülkelere bir yenisi eklendi. Güney Kore MB gösterge faizi % 3.25’te sabit bırakırken saat 11’de açıklanacak Malezya MB kararının da aynı yönde olması bekleniyor. Kore Wonu % 0.25 değer kaybederken geçtiğimiz ay işgücünde gerileme olduğu açıklanan ve işsizliği yükselen Avustralya’da kur geriliyor ve borsa endeksi hafif satıcılı.

Fırtınalar petrol fiyatını ayakta tutarken ABD tipi ham petrol fiyatı varil başına 89.66 Dolar’da. Brent petrol ise 115.78’de. Risk iştahının artmasıyla beraber spot altındaki gerileme sürerken bugün hızla gerileyen fiyatlara tepki gelmiş durumda. Ons başına 1.836’ya yükselen altın diğer değerli madenlere de ilham veriyor. Tarım ürünleri tarafında mısır, kahve, soya ve pamuk yükselirken özellikle ABD’nin tarım bölgelerindeki sıcak hava fiyat yükselişlerini tetikliyor. Bakır ve diğer baz metallerde ise yatay seyir yaşanıyor, bu piyasada da gözler Başkan Obama’da ve onun ekonomiyi canlandırma becerisinde olacak.

Bugün takip edilecek veri akışı şöyle:

- İngiltere Merkez Bankası faiz kararı 14.00 Beklenti: 0.50%, Önceki: 0.50%

- Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak 14.45 Beklenti: 1.50%, Önceki: 1.50%

- ABD'de haftalık işsizlik maaş başvuruları 15.30 Beklenti: 408.000, Önceki: 409.000

- ABD'de Temmuz dış ticaret dengesi 15.30 Beklenti: -51,9 milyar $, Önceki: -53,1 milyar $

- ABD'de haftalık petrol stok verileri açıklanacak 17.30

- Otomotiv Sanayicileri Derneği, Ağustos ayı otomotiv üretimi verileri

Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Twitter.com/Gokhan_Sen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü