Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Başkan Obama'nın büyüme ve istihdam planlarını açıklayacağı konuşmasının öncesinde dolar, 16 önemli paranın karşısında güçlendi.

Obama'nın konuşmasında, Fed'in yeni bir teşvik paketi açıklayacağını ilişkin spekülasyonu azaltacağına yönelik beklenti, doların dün yen ve euro karşısında kaydettiği kayıpları geri çevirdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin enflasyon önlemlerinin azaltılacağının sinyalini vereceğine ilişkin spekülasyonlar üzerine, euro, dolar karşısında değer kaybetti. Avustralya doları ise ülkede istihdam verilerinin düşük gelmesinin ardından önemli paraların çoğunluğu karşısında düştü.

Bernanke'nin bir süredir büyümeyi desteklemek için mali politikalara ihtiyaç olduğunu söylediğini hatırlatan Bank of New Zealand Ltd.'ın Döviz stratejistlerinden Mike Burrowes, "bu durum, Fed'in daha fazla teşvik adımı atması ihtiyacını da azaltır ve doları da destekler" dedi.

6 Eylül'de euro karşısında 1.3972 seviyesine yükselerek 13 Temmuz'dan bu yana en yüksek düzeyine işaret eden dolar, bugün de 1.4098'den 1.4055'e çıktı. Dolar, yen karşısında ise 77.26'dan 77.38 seviyesine yükseldi. Euro/Yen paritesi ise 108.76'dan işlem gördü.

2012'de yeniden başkanlık seçimleriyle karşı karşıya kalacak olan Obama, bugünkü konuşmasında ekonomiye 300 milyar dolar enjekte edebilecek olan hızlı bir istihdam yaratma planını açıklayacak. Mali teşviklerinin büyük kaynağının vergilerden geleceği tahmin ediliyor.