Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası'nın faizleri serbest bırakmasının ardından won değer kaybederken, Malezya, Filipinler ve Endonezya'nın faiz kararları öncesinde Asya paralarının çoğunluğunda büyük değişiklikler görülmedi.

Küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişelerle Güney Kore Merkez Bankası'nın politika faizi olan 7 günlük geri alım faizini yüzde 3.25'te bırakması üzerine won, bu haftaki kayıplarını genişletti. Güney Kore'nin Güneydoğu Asya'daki komşu ülkelerinin de faizlerde benzer kararlar almaları bekleniyor.

Asya paralarının yatay bir zayıflama eğilimi olacağını söyleyen Forecast Pte.'nin ekonomistlerinden Radhika Rao, birçok traderın Asya merkez bankalarının kararlarını beklediğini belirtti.

Malezya ringgiti ve Endonezya rupesi, dolar karşısında sırasıyla 2.9890 ve 8,568 seviyelerinden işlem gördü. Won, önce yüzde 0.3 değerlendi; ardından yüzde 0.2 düşüşle gümü 1,074.35 düzeyinden kapadı. Filipin pezosu ise dolar karşısında yüzde 0.3 kayıpla 42.363'e geriledi.

MSCI Dünya Endeksi, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin faiz kararlarının öncesinde bugün çok ufak bir artış kaydederek 1,173.44'ten 1,173.73 puana yükseldi.