Advertisement

Çin'deki Avrupa Birliği Ticaret Odası Başkanı Davide Cucino, Çinli yetkililerin 2015 itibariyle yuanda tam konvertibiliteye geçeceğini açıkladığını söyledi.

Konuyla ilgisi olan hükümet birimlerinin isimlerini vermeyen Cucino, geçtiğimiz haftalarda adım adım bu işlemin anlatıldığını belirtti.

Bu takvim ve zamanlama, ABD ve Avrupalı liderler tarafından, yuanı bilinçli olarak düşük tutarak küresel ticarette haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle sıkça eleştirilen Çin'e yardımcı olabilir.  Bu tarih aynı zamanda birçok yatırımcının öngördüğü zamanın bir yıl öncesine denk geliyor.

Yuan bugün dolar karşısında yüzde 0.12 değerlenerek 6.3863 seviyesine çıktı. Geçtiğimiz yıl yüzde 6.4 değerlenmiş olan yuan, 30 Ağustos'ta da dolar karşısında 6.3705 seviyesinden 17 yılın zirvesini kaydetti. Yuan, Ağustos ayında dolar karşısında yüzde 0.9 değer kazanarak, 2011'deki en kazançlı ayına işaret etti.

Yuanın tam konvertibiliteye kavuşmasının Çin'e sıcak para akışını artıracağını ve yuanı değerlendireceğini belirten Scotia Capital'ın Döviz stratejistlerinden Sacha Tihanyi, "yuanı tam konvertibiliteye kavuşturmak, aynı zamanda ülkenin küresel ticaretteki yerini güçlendirecektir" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2011 Perşembe, 20:04 Misafir yuan gerçek bdeğerini düşük tutarak bu zamana kadar dünyaya ucuz malzeme sattı. 2015 den itibaren fed ve ecb yuan alarak değerini 2 katına kadar çıkarabilir. çin eskisi kadar rahat olamayacak ama süper güç olma yolunda devam edecek