Advertisement

10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizleri, Euro Bölgesi'nde ekonomik krizin derinleşmekte olduğu endişelerinin arttığı bir ortamda, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz kararı öncesi rekor düşük seviyesine yaklaştı.

İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizleri de tüm zamanların en düşük seviyesine doğru yönlendi. Ekonomistlere göre, AMB Başkanı Jean-Claude Trichet, bugün muhtemelen faiz düşürme çağrılarına direnç gösterecek ve bunun yerine Euro Bölgesi bankalarına nakit arzını artırmayı tercih edebilir. Bloomberg News'un anketine katılan 57 ekonomistin tümüüne göre, bugün Frankfurt'ta toplanacak olan AMB politika yapıcıları yüzde 1.5 seviyesinde bulunan politika faizini değiştirmeyecek.

10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi bir baz puan düşerek, Londra saati ile 07:45'te yüzde 1.90'a indi. Bu kağıdın faizi 6 Eylül'de yüzde 1.824'e inerek tarihinin en düşük seviyesini görmüştü. Eylül 2021'de vadesi dolacak olan yüzde 2.25 faizli tahvilin fiyatı ise 0.105 ya da 1,000 euro (1,407 dolar) nominal değerli beher kağıt için 1.05 euro artarak 103.195'e çıktı. İki yıl vadeli Alman tahvilinin faizi ise bir baz puan düşüşle yüzde 0.48'e indi. Bu kağıdın faizi de 6 Eylül'de yüzde 0.417'ye inerek rekor seviyeye gerilemişti.

Avrupa Merkez Bankası bugün TSİ 14:45'te faiz kararını açıklayacak ve Başkan Trichet, bu açıklamadan 45 dakika sonra basın toplantısı yapacak.

Borç krizi Avrupa bankalarına yönelik güvenin azalmasına ve buna bağlı olarak, borçlanma maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Bu durum, Nouriel Roubini ve Nobel ödüllü Joseph Stiglitz gibi ekonomistleri, AMB'ye faiz sıkılaştırmasını tersine çevirme çağrısında bulunmaya yöneltiyor.

10 yıl vadeli Alman tahvilinin faizi, AMB'nin büyümeyi desteklemek için tahvil alımını yeniden başlattığı 4 Ağustos'taki toplantısından bu yana 10 baz puan düştü.

Avrupa Finans Analistleri Federasyonu ve Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Almanya tahvilleri bu yıl yatırımcısına yüzde 7.1 kazandırırken, ABD Hazine tahvillerinin getirisi yüzde 8 oldu.