Advertisement

Citigroup Global Markets Inc.'nin Citi Investment Research & Analysis bölümünün raporuna göre, Türkiye hisse senetlerinin görünümü birkaç nedenden ötürü daha iyiye gitti.

Raporda, "Türkiye, Ağustos ayında dolar bazında yüzde 15 kayıpla ikinci en kötü performans gösteren gelişen hisse senedi piyasasıydı. Ancak, birkaç nedenden ötürü, Türkiye hisse senetlerinin görünümünün, kargaşanın ardından daha iyiye gitmekte olduğunu düşünüyoruz" denildi.

Raporda, yavaşlayan küresel büyümenin muhtemelen daha düşük emtia fiyatları ve daha düşük uzun vadeli faizler anlamına geleceği vurgulanarak, bunun, yavaşlayan iç talep ve zayıflayan liranın etkisiyle birlikte, dış dengesizliklerin ılımlı hale gelmesine yardımcı olacağı kaydedildi. Raporda "Türkiye hisse senedi piyasası gelişen piyasalara göre daha düşük performans gösterdi ve değerlemeler şimdiye kadarki en  ucuz seviyelere yakın görünüyor" denildi.

Citigroup raporunda, 2008'in sonlarındakinin tersine, Türk bonolarının fiyatlarının Ağustos ayında, hisse senetlerinin baskı altında olmasına karşın,  ralli yaptığı ve bunun, daha düşük büyüyen dünya ekonomisinin diğer bir olumlu sonucu olduğu kaydedilerek, sermaye akışlarının muhtemelen güçlü kalacağına dikkat çekildi.

Raporda, "Türkiye'de kar tahminlerinin halihazırda bir süredir baskı altında kalması ile birlikte, diğer ülkelere göre yukarı yönde tahmin düzeltmelerinin daha erken başladığını görebiliriz. Karlardaki büyüme bu yıl zayıf, ancak gelecek yıl muhtemelen tekrar hızlanacak. Gelişen piyasalara yatırım yapanların büyük bölümü, geçen yıl yatırımlarını önemli ölçüde azalttı. Biz tekrar alın diyoruz" şeklinde değerlendirmede bulunuldu.