Advertisement

İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, hızlanan enflasyon ile yavaşlayan ekonomik toparlanma arasında bir yol bulabilme çabaları ile birlikte, ekonomik teşvikleri genişletme yolundaki çağrılara direnç gösterdi.

Mervyn King başkanlığındaki dokuz politika yapıcısı, 200 milyar sterlin (319 milyar dolar) tutarındaki tahvil programını değiştirmedi. Bloomberg News'un anketine katılan 41 ekonomistten 402ı mekrez bankasının tahvil alım programında değişikliğe gitmesini beklemiyordu. Banka ayrıca, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0.5'te bıraktı. Bloomberg'in diğer bir anketine katılan 57 ekonomistin tümü, faizlerde değişikliğe gidilmesini beklemiyordu.

Merkez bankaları son dönemde ekonomik büyümeyi desteklemek yönünde hareket ediyor. Kanada Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada, faiz oranlarını artırma konusunda "azalan" bir ihtiyaç olduğunu kaydederken, İsveç Merkez Bankası Riksbank, daha önceden planlanan sıkılaştırma adımından vaz geçti. İngiltere Merkez Bankası'ndan daha önce faiz artırımı isteyen iki politika yapıcı, geçen ayki toplantıda bu pozisyonunu değiştirdi. Zira İngiltere Merkez Bankası, hedef seviyesinin iki katına çıkan enflasyon nedeniyle, daha fazla parasal genişleme konusunda isteksiz davranabilir.

Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Londra ofisinden ekonomist Ross Walker, "Büyüme rakamları yeterince zayıf ve daha fazla parasal genişlemeye engel teşkil etmiyor. Ancak sorun enflasyon" dedi ve "Daha fazla parasal genişleme için ortam mükemmel, ancak bu olursa, muhtemelen Şubat ayında olur" yorumunda bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2011 Perşembe, 20:38 Misafir ingiltere çok zor durumda ingiliz halki fakirleşmeye başladi bu sene bir çok ingiliz tatilden vazgeçti. çalşimadan paranin değeriyle rahat yaşam sona eriyor. çin tüm dünyanin çivisini çikardi. çalişmadan sadece bol para basip 1 liraya ürettiği ürünü 100 liraya satan sanayileşmiş ülkeler çin yüzünden bu kazançlarindan da oldular. artik sermaye gerçek yerlerine akmaya başladi. üreten,imal eden, doğal zenginliği olan ülkeler artik zenginleşecek. eskiden brezilya,türkiye gibi ülkeler biraz güçlendi mi sanayileşmiş ülkelerin silahi olan ımf bizlere aci recete içirip ülke kaynaklarini bedavaya aliyo