Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, yetkililerin küresel finans piyasalarındaki stresi azaltmaya yetecek adımlar atamayacağı endişelerine bağlı olarak gelen güvenli liman alımları ile değer kazandı. Bu hareket sonucu, 10 yıl vadeli ABD tahvilinin faizi rekor düşük seviyeye doğru hareketlendi.

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleri, Wells Fargo & Co., Barclays Capital ve Goldman Sachs Group Inc.'den ekonomistlerin, Fed'in 1.65 triyonluk kısa vadeli tahvillerden oluşan portföyünün bir bölümünü daha uzun vadeli Hazine tahvilleri ile değiştirebileceğini kaydetmesinin ardından, tahvillerdeki yükselişlere öncülük etti. Avrupa Merkez Bankası bugün TSİ 14:45'te faiz kararını açıklayacak. ABD Başkanı Barack Obama Kongre'de istihdam destek programını anlatacak ve Fed Başkanı Ben S. Bernanke ise ABD ekonomisinin görünümü üzerine konuşacak.

Hollanda'nın Utrecht kentinde Rabobank Groep'ten kıdemli ABD stratejisti Philip Marey, "Yatırımcılar ABD piyasasını halen güvenli liman olarak görüyor" dedi ve "Bernanke'nin söyleyebileceği şeyler biraz sınırlı. Bu bakımda, biraz hayalkırıklığına neden olabilir. Halen yanan bir Euro Bölgesi var. Bu, finans piyasaları için büyük tehdit" değerlendirmesinde bulundu.

Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi beş baz puan ya da 0.05 yüzde puanı düşerek, New York saati ile 06:52'de yüzde 2 seviyesine indi. Ağustos 2021'de vadesi dolacak yüzde 2.125 faizli tahvilin fiyatı 14/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 4.38 dolar yükselerek 101 5/32'ye çıktı. 10 yıl vadeli tahvilin faizi 6 Eylül'de yüzde 1.9066'ya inerek rekor seviyeye gerilemişti.

30 yıl vadeli tahvilin faizi altı baz puan düşüşle yüzde 3.31'e indi. İki yıl ve otuz yıl vadeli tahvillerin faizleri arasındaki fark beş baz puan daralarak 312 baz puana geriledi.