Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları geçen hafta arttı. Bu durum, ABD'de istihdam piyasasının, resesyon sona erdikten sonraki iki yılı aşkın bir süredir iyileşmekte güçlük çektiğini işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları, 3 Eylül'de biten haftada 2,000 artarak 414,000'e yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler ise bu verinin 405,000'e düşmesini bekliyorlardı.

Şirketler, tüketici harcamalarının daha da yavaşlayacağı endişesi ile işten çıkarmaları artırıyorlar. İstihdamdaki artış geçen ay ortadan kalktı ve işsizlik oranı yüzde 9.1 seviyesinde kaldı. Çalışma Bakanlığı, Irene Kasırgası2nın istihdam üzerinde bir etkisinin olmadığını açıkladı.

Charlotte, North Carolina'da Horizon Investments'ın baş ekonomisti Jeffrey Roach, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Özellikle çift dipli resesyon riskinin artmakta olması ile birlikte, firmalar istihdam maliyetlerini düşürüyor" dedi ve "Firmalar henüz üretimi artırmaya ve güç durumdaki ekonomimizin ihtiyaç duyduğu istihdam artışını gerçekleştirmeye hazır değil" yorumunda bulundu.