Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı Temmuz ayında, ihracatın rekor seviyeye tırmanması ve ham petrol ithalatının gevşemesinin etkisi ile beklelenden daha fazla daraldı ve son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Tiaret açığı Temmuz ayında yüzde 13.1 ile Şubat 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi ve Haziran ayında revize rakamla 51.6 milyar dolardan 44.8 milyar dolara indi. Bu veri, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin beklentisinden daha düşük çıktı. İhracat Temmuz ayında, şirketlerin denizaşırı müşterilere daha fazla sermaye malı ve otomobil satmasının etkisi ile yüzde 3.6 arttı.

Toronto'da BMO Capital Markets'ten kıdemli ekonomist Sal Guatieri, "Bu veri, gelişmiş ekonomilerdeki zayıflamanın ABD dış ticaretini olumsuz etkileyeceği endişelerini azalttı" dedi

Küresel ekonomide yavaşlama ve Avrupa borç krizi, yılın kalan kısmında mal ve hizmet ihracatının düşebileceği endişelerini artırdı. İhracatta süregelen artış, ABD'li imalatçılara, Amerikan tüketicilerinin ve firmalarının düşen taleplerinin etkisini gidermede yardımcı olabilir.

Bloomberg News'un araştırmasına katılan 74 ekonomistin tahinlerinin medyanına göre, dış ticaret açığının Temmuz ayında 51.0 milyar dolara düşmesi bekleniyordu. Haziran ayı dış ticaret açığı ise revize edilmemiş rakamla 53.1 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin dış açık tahminleri 55 milyar dolar ile 46 milyar dolar aralığında gerçekleşti.