Advertisement

ABD'de New York Borsası'nda işlem gören hisse senetleri, işsizlik başvurularının artması ve Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB), ekonomik büyümeye yönelik risklerin yoğunlaştığı yolundaki yorumlar sonrası satışlarla karşılaştı. Bu satışlar sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi son iki haftanın en büyük çaplı sıçramasını yaptıktan sonra aşağı yönde hareket ediyor.

S&P 500 Endeksi'ndeki 10 grup arasında en hızlı düşüşleri finans ve sanayi grupları gösterdi. General Electric Co. ve Bank of America Corp. hisseleri, en az yüzde 0.6 düştü ve Dow Jones Endeksi'ndeki hisselerin düşüşüne öncülük etti. Dollar General Corp., hissedarların 25 milyon hisse satacağını duyurmasının ardından yüzde 4 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, New ork saati ile 09:51'de 1,194.94 puana indi. Ancak endeks erken saatlerdeki yüzde 0.7'lik kaybının önemli kısmını geri aldı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, üç günlük düşüşün ardından yükselmişti. Dow Jones Endeksi ise 8.74 puan ya da yüzde 0.1'lik düşüşle 11,406.12 puana geriledi.

Boston'da LPL Financial Corp.'tan baş yatırım yetkilisi Burt White, "Bu piyasa yardım arıyor ve tekerlekli sandalye istiyor ve bunu itecek birini" dedi ve "İnsanlar merkez bankalarının bunu sağlayacağını umuyor. Herkes AMB'nin faizleri sabit tutmasını bekliyordu. AMB gerçekten zor bir noktada, zira daha önce faizleri artırarak kötü karar vermişlerdi. Bu, piyasada güven sorunu yaratıyor" yorumunda bulundu.