Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu şirketi Pacific Investment Management Co.'nun CEO'su Muhammed El-Erian, ABD'nin ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu bir kez daha vurguladı. Konut ve istihdam sektörünün geride kaldığına dikkat çeken El-Erian, Fed'in teşvik programlarının bu sektörleri iyileştiremeyeceğini savundu.

"Bu engelleri Fed politikalarıyla aşamazsınız" diyen El-Erian, bu sorunların yapısal olduğunu, bu sebeple de yapısal çözümler gerektirdiğini belirtti.

Perşembe günü Asya'daki bankacılık ve finans sektörüyle ilgili bir sempozyuma katılan PIMCO'nun CEO'su, dünya genelinde finansal krizlere verilen cevap ve müdahalelerin birbirinin benzeri olduğunu ve çok fazla merkez bankalarına bağımlı olduğunu savundu.

Bankacı, regülatör ve ekonomistlerin katıldığı konferansta söz alan El-Erian, "ABD ve Avrupa'daki tüm çözümlerin birbirini tekrarlıyor" dedi.

Küresel ekonominin içinden geçtiği durumunun "yerkürenin hareketlerindeki tektonik değişikliklere" benzeten PIMCO'nun CEO'su, dünyanın tarihi bir "taban kayması" yaşadığını belirtti. El-Erian, bu taban kaymasını örneklendirirken, ülkelerin ödemeler bilançolarına, farklı büyüme dinamiklerine, uygulanan politikalara ve siyasete dikkat çekti.

"Şu an yatırımcıların karşısındaki en büyük sorun, değerlendirilmesi gerek çok fazla değişken verinin olması" diyen El-Erian, mevcut politikaların bu şartları iyileştirmeye yeterli olmadığını vurguladı.

PIMCO'nun CEO'su Muhammed El-Erian, "yapısal düşünmelisiniz" dedi.