Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın istihdam artışını desteklemek için açıkladığı 447 milyar dolar tutarındaki paket piyasaların yönünü etkiledi. Asya piyasalarında, ABD Hazine trahvilleri değer kaybedip, Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yükseldi. Dolar Endeksi ise son dört ayın en büyük çaplı haftalık kazancını geri verdi. Asya hisse senetleri erken saatlerdeki kayıplarını geri alırken, altın geri çekildi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili üç baz puan yükselerek, Tokyo saati ile 13:00'te yüzde 2.01 seviyesine çıktı. S&P 500 endeks kontratı, yüzde 0.6'ya kadar çıkan kaybını geri aldı ve yüzde 0.5 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi gün içinde yüzde 0.5 kadar düştükten sonra, Çin'de enflasyonun gevşediğini gösteren veri sonrası toparlandı ve önceki kapanış seviyesine yaklaştı. Dolar Endeksi, ABD para biriminin euro karşısında yüzde 0.3 düşmesinin etkisi ile yüzde 0.2 geriledi. Altın ise yüzde 0.4 değer kaybetti.

ABD'de istihdamın geçen ay artmamasının ardından Obama'nın Kongre'ye onaylama çağrısında bulunduğu paket, ABD'de ekonomik toparlanmanın sallantıda olduğu endişelerini artırdı. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı konuşmada, büyümeyi destekleyecek yeni bir plan konusunda detay vermezken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, bölge ekonomisine yönelik "aşağı yönlü risklerin" yoğunlaştığını kaydetti. G7 ülkelerinin bakanları, Yunanistan'ın iflasının dillendirilmeye başlandığı bir ortamda biraraya gelecek.

Baring Asset Management'tan Khiem Do, "ABD Başkanı'nın sözünü ettiği manşet rakam beklenenden iyiydi, ancak bu rakamın nasıl fonlanacağı ve programın ne kadar yakın bir zamanda uygulanacağı konusunda Başkan beklentileri karşılamadı" dedi ve "ABD ekonomisi düşünüldüğünde, şimdilerde harekete geçilmesine ihtiyaç duyuluyor" yorumunda bulundu.