Advertisement

Avrupa'daki borç krizi ve ABD'nin ekonomik toparlanmasındaki sorunların yatırımcıları daha güvenli pozisyon arayışına sokmasıyla Asya paraları bu haftayı ekside bitirdi. Asya paralarındaki düşüşe Güney Kore wonu ve Singapur doları öncülük etti.

Küresel kaynakların geçtiğimiz 4 günde Güney Kore ve Tayvan hisselerinden 2.2 milyar dolar çekmesinin ardından Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, bir ayın en kötü haftasını kaydetti. Kore, Endonezya, Filipinler ve Malezya Merkez Bankaları, ABD'nin Ağustos ayında hiç istihdam yaratamaması üzerine faiz artışına gitmedi. Avrupa Merkez Bankası da dün faiz oranlarını yüzde 1.5'te sabit tutarak, bölgenin büyüme tahminini aşağı çekti.

AMB'nin Avrupa'daki ekonomik aktivitedeki yavaşlamadan endişeli göründüğünü, bunun da dünya genelinde risk iştahına yansıdığını belirten Barclays Capital'in Döviz stratejistlerinden Nick Verdi, ABD'deki istihdam piyasasının da çok zayıf olduğunu söyledi. Verdi, piyasa oyuncularının Fed'in yeni bir teşvik programı açıklayıp açıklamayacağını anlamaya çalıştığına dikkat çekti.

Güney Kore wonu bu hafta dolar karşısında yüzde 1.1 değer kaybederek 1,074.63 seviyesine geriledi. Singapur doları ve Malezya ringgiti yüzde 0.9'ar düşüşle sırasıyla 1.2147 ve 2.9903 seviyelerinden işlem gördü. Filipin pezosu da yüzde 0.8 zayıflayarak ve 42.485 seviyesine geriledi.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin dolar karşısındaki hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi son 5 günde yüzde 0.5 değer kaybederek, 5 Ağustos'tan bu yana en büyük düşüşüne işaret etti.