Advertisement

Dünyanın 3. büyük ekonomisi Japonya'nın eski maliye bakanlarından Rintaro Tamaki, G-7 ülkelerinin Döviz piyasalarına müdahale edilmesinin yalnız başına değil, grup içinde anlaşmayla birlikte yapılması gerektiğini aktardıklarını söyledi. Tamaki, G-7'nin 8 Ağustos'taki açıklamasını referans göstererek, yetkililerin para birimleri konusunda aldıkları, "birbirlerini yakından izlemeleri"ne yönelik kararı tekrarladı.

Tamasaki'nin yorumları, Japonya'nın geçtiğimiz 12 ayda 2 kez tek başına yene müdahale etmiş olmasının G-7 ülkelerinden bir muhalefetle karşılaşabileceğine de dikkat çekiyor. Kanada Maliye Bkanı Jim Flaherty, para birimlerindeki kazançları önlemeye çalışan Japonya ve İsviçre'nin adımlarından endişe duyduğunu, bu konunun Marsilya'da bugün gerçekleşecek olan G-7 toplantısında tartışılacağını söyledi.

G-7 ülkelerinde, döviz kurunun değerinin piyasalarca belirlenmesi için bir görüş birliği olduğunun altını çizen Tamaki, bunun uzun zamandan beri süregelen bir anlaşma olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Temmuz ayına kadar Japonya'da maliye bakanlığı görevini yürütmüş olan Tamaki, geçtiğimiz yıl yapılan 3 yen müdahalesinden 2'sini gerçekleştiren isim olmuştu. Rintaro Tamaki şu anda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün yardımcı genel sekreterliğini yürütüyor.